Древните египтяни отглеждали хищни птици за жертвоприношения. До този извод са стигнали изследователи от Американския университет в Кайро под ръководството на проф. Салима Икрам (Salima Ikram).
Статията на учените е публикувана в Journal of Archaeological Science, пише сайтът на UPI.
Изследователите анализирали древноегипетска мумия на птица, съхранявана в музея Изико (Южна Африка) с компютърна томография. Изяснило се, че птицата е загинала от насилствено хранене – след като е изяла врабче и мишка, я накарали да изяде още една мишка, която вече не се побрала в нейния корем. В резултат птицата се задавила с нейната опашка.
Освен това била установена видовата принадлежност на птицата – това се оказала обикновена ветрушка (Falco tinnunculus). Очевидно древните египтяни са хранили птиците до смърт за ритуални цели, за да ги принесат по този начин в жертва.
А тъй като това едва ли е било възможно с дивите птици, значи са ги развъждали специално за тази цел. Този извод косвено се потвърждава от голямото количество мумифицирани хищни птици, открити в древноегипетските гробници.
"Досега голямото количество мумифицирани хищни птици беше загадка – ние не знаехме дали те са ги ловували, улавяли в капани, разрушавали гнездата им, или са ги търсили вече мъртви. Нашите резултати обясняват това голямо количество – това е резултат на интензивно развъждане", казва проф. Икрам.
Въпросната традиция може да е била свързана с лов със соколи, който според някои учени се е практикувал активно в Древен Египет.