Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Децата аутисти редуват сетивните си органи

23 януари 2014, 10:31 часа • 107534 прочитания

Децата аутисти не могат едновременно да възприемат слухова и визуална информация.

Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене

Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет

Може би именно тук се крият проблемите по време на обучението на тези деца и тяхната интеграция в обществото, смятат учени, ръководени от Марк Уолъс, от университета Вандербилт в Нешвил, САЩ, пише Journal of Neuroscience.

Този извод е направен след експеримент с участието на 32 деца със средно ниво на развитие и 32 надарени деца, страдащи от аутизъм. В рамките на експеримента учените помолили доброволците да изиграят няколко компютърни игри, които оценявали възможностите им да разпознават и запомнят звуци и картинки.

В една от игрите компютърът показвал изображение на екрана и издавал звук, и участниците в опита трябвало да определят, дали събития се случвали едновременно или не. Оказало се, че именно тази задача предизвикала най-големи затруднения при децата-аутисти.

Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване

Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи

Проследявайки работата на мозъка им, Уолъс и колегите му открили вероятната причина за това – скоростта на обработване на информацията в центъра на слуха и зрението при аутистите се различава драстично, което не позволява на мозъка да определи дали визуалните и звуковите събития се случват едновременно.

"Това прилича на гледане на филм с разминаващи се субтитри – това, което виждаме на екрана, не съвпада с това, което чуваме. Една от класическите представи за аутистите е дете, което си запушва ушите. Причината затова може да бъде фактът, че те се опитват да се преборят с този ефект, като редуват сетивните си органи”, смята Уолас.

„Влагаме невероятни усилия в борбата с аутизма, но нито една от предприетите мерки не се основава на данни от експерименти. Ако успеем да премахнем проблема с работата на тези органи в ранно детство, то може би ще имаме шанса за преодолеем пречките, които аутистите срещат при усвояването на езика и социалните норми”, казва ръководителят на научния екип Марк Уолъс.

Още интересни статии за психология, наука, отношения и семейство четете в сайта sroditeli.com

Още: Когато Калифорния беше остров

Още: Как миришат древноегипетските мумии?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виктория Пенева
Виктория Пенева Отговорен редактор
Новините днес