Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Биолози отгледаха растения върху астероидна почва

01 август 2022, 09:00 часа • 1723 прочитания

За бъдещото развитие на Слънчевата система се подготвят не само дизайнери, инженери и астрофизици, но и биолози. За да осигурят в най-голяма степен обитаемите космически бази и екипажи с всичко необходимо за живот, те се учат да отглеждат културни растения в орбита, на лунна и дори на марсианска почва. А наскоро учените показаха, че е възможно да се "жъне" дори от астероиди. Тази работа е описана в статия, публикувана в The Planetary Science Journal.

Шери Фибър-Бейер и нейните колеги от Университета на Северна Дакота са използвали симулант на въглероден хондрит. Хондритите са най-често срещаният тип метеорити, които падат на Земята и съдържат кръгли силикатни включвания. Въглеродните не са толкова чести и съставляват по-малко от пет процента от общия брой хондрити. Но те се отличават с особено разнообразен състав, съдържат въглерод, азот, калий и фосфор, а понякога и прости органични съединения.

Теоретично, когато хората започнат да добиват астероидни минерални ресурси, въглеродните хондрити могат да им осигурят почва за отглеждане на пресни билки и зеленчуци. Това е демонстрирано с римска салата, репички и люти чушки, растения, които преди са били отглеждани на борда на МКС. Експериментите показват, че те растат най-добре, ако към имитатора на хондритното вещество се добави сфагнов мъх, който създава множество пори в почвата, задържащи вода.

Биолозите планират да продължат експериментите си и сега ще се опитат да отглеждат фуражен грах „на астероид“. Това растение не се използва масово за храна, но се отглежда широко за фураж на пасищни животни, както и за увеличаване на добива на нивите. Учените се готвят да ги оставят да растат, да загинат и да се разлагат в такава почва – предполага се, че такава добавка ще бъде по-полезна от сфагнума. Освен това изпращането на товар от грахови семена до далечен астероид ще бъде по-лесно и по-евтино от зелен мъх.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Планетолози откриха пещери на Луната, в които хората ще могат да живеят

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес