Учените от Йейлския университет са създали карта на градовете, съществуващи за последните 6000 години – от 3700 г. пр.н.е. до 2000 г. от н.е. Изследването е публикувано в изданието Nature.
При създаването на картата изследователите са използвали два основни източника – книгата на Тертиус Чандлър "Четири хиляди години от растежа на градовете: историческо преброяване" и работата на политолога Джордж Моделски "Градовете на света: -3000 до 2000".
Чандлър е оценил числеността на населението на градовете в света в периода от 2250 г. пр.н.е. до 1975 г. от н.е. За оценка той е използвал различни източници – резултатите от преброяването на населението, пътеводители, дневници на пътешественици, енциклопедии, данъчни и военни документи, религиозната история на градовете, данните за плътността на населението.
Моделски, въз основа на данните на Чандлър, е включил допълнителни археологически и исторически източници и е разширил древния период до 3700 г. пр.н.е., а съвременния период – до 2000 г. от н.е.
Първоначално учените са искали да проверят хипотезата, според която градовете са се появили и са започнали да се развиват в региони с плодородни почви, годни за земеделие.
Но след като данните били събрани, изследователите разбрали, че те може да намерят по-широко приложение.
"Разбирането как са нараствали и са се променяли градовете с течение на времето може да ни подскаже нещо за това, как се променят те сега", казва водещият автор на изследването Мередит Реба.