Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

45 древни жертви на ловци на глави са открити в Китай (18+)

05 септември 2023, 07:50 часа • 9777 прочитания

Археолози и антрополози от Китай и САЩ откриха мащабно свидетелство за лов на глави в праисторическа Азия. По време на разкопки на древно селище, съществувало в Североизточен Китай преди около 4100 – 4500 години, те открили погребения, съдържащи останките на 41 обезглавени тела, всички от които принадлежали на жени и деца.

Освен това в друга гробна яма се намирали четири черепа на възрастни мъже, които вероятно са попаднали на територията на селището под формата на трофеи на победени врагове. Това се съобщава в статия, публикувана в списание Archaeological and Anthropological Sciences.

От древни времена различните култури са имали специални практики за работа с човешки глави и черепи. В някои случаи черепите на починали роднини са били оцветявани с пигменти, покривани с битум или окачвани в храм. Свидетелство за последното например са открити в прочутия комплекс Гьобекли тепе.

Какво прави асфалт върху череп на 9000 години?

В други случаи разфасовките по костите и археологическият контекст на находките позволяват да се говори, че хората са били жертви на ловци на глави. Учените открили един от най-старите подобни примери по време на разкопки на селището Тел Карамел (Сирия), което е съществувало през епипалеолита и докерамичния неолит A. Тук те открили останките на двама души, които преди около 15 – 12 хиляди години загубили главите си.

Реконструирано отсичане на главата Guoshuai Gao et al. / Archaeological and Anthropological Sciences, 2023

Друг пример са находките от германската пещера Офнет, където археолозите открили две плитки ями, съдържащи общо 34 или 38 човешки черепа, отрязани малко след смъртта. В различни форми практиката на лов на черепи продължава да съществува в различни части на света и в исторически времена, включително Европа.

Гошуай Гао от университета на Дзилин,е заедно с колеги от Китай и Съединените щати, е представил резултатите от разкопките на неолитното селище Хонхе, което е съществувало в североизточната част на съвременен Китай (Провинция Хъйлундзян) преди около 4100 – 4500 години. От 2013 г. насам археолозите са открили останките от 42 жилища, неолитна керамика, костни и каменни артефакти и други доказателства за живота на хора, занимавали се с риболов, лов и земеделие.

Освен това по време на разкопките на селището учените открили 14 гроба, съдържащи 68 скелета, 41 от които били обезглавени. Палеоантрополозите са установили, че всички лишени от черепи скелети са на жени и деца. В същото време останките на 33-ма души, 32-ма от които обезглавени, били открити при разкопки само на две жилища, където повечето от телата били погребани в легнало положение. Освен това до останките на една от къщите археолозите открили яма, в която лежали четири черепа на възрастни мъже без други кости.

Човешките останки, открити в паметника Хонхе Guoshuai Gao et al. / Archaeological and Anthropological Sciences, 2023

При 25 от обезглавените били запазени шийните прешлени. В пет случая изследователите забелязали порязвания по тях без признаци на зарастване – свидетелство, че са били нанесени малко преди или малко след смъртта. В същото време учените не са открили други очевидни смъртоносни рани и наранявания по други кости на посткраниалния скелет на всички изследвани индивиди.

Предците на хората се убивали взаимно за месо

Учените са предложили следния хипотетичен сценарий, който обяснява събитията, случили се в селището Хонхе. Те смятат, че тук е живяла група от рибари, ловци и фермери, които са се състезавали за ресурси и са били в конфликт с други групи от региона.

След такива сблъсъци жителите на Хонхе понякога се връщали с трофеи – с главите на победените врагове, за което свидетелстват четирите мъжки черепа. Но един ден, когато очевидно мъжете отсъствали в селището, друга група хора го е нападнала, убивайки много от жените и децата, чиито глави взели със себе си. Завърналите се мъже погребали жертвите на това клане, след което окончателно изоставили селището.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес