От средствата, които Националната здравноосигурителна каса разпределя за болниците, се очаква 116.805 млн. лв. да не достигнат за съответните плащания до края на годината.
Още: Проф. Андрей Чорбанов: При вейповете пристрастяването става изключително бързо
Още: Лечение на парче и без информация за родителите: Ужасното състояние на детското здравеопазване у нас
Това обясни управителят на Националната здравноосигурителна каса Глинка Комитов, при изслушване в парламентарната здравна комисия, предаде БГНЕС.
137 млн. лв. са средномесечните разходи в болничната помощ през 2017 г., а през 2016 г. разходите са били 134 млн. лв.
До недостига на средства се стига заради допълнителни разходи, обясни Комитов и посочи, че това са увеличените средства на централизираните дейности, които през 2016 г са били 30 млн. лв., а за тази година до момента са 32 млн. лв. Това са средствата за хемодиализа, за раждания и др.
Още: 27 жени са потърсили помощ в "Пирогов" след поставяне на ботулинов токсин
Още: Бившият образователен министър оглави институт, който сам е създал
Друга причина за дефицита, е че при един и същ ресурс има повече болници, които получават средства от касата. Освен това пък има и болници, които са увеличили лечебните си дейности, за които получават и повече средства от касата, твърди Комитов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ВАС с важно решение за Националната здравноинформационна система
Още: Кабинетът смени председателя на надзорния съвет на НЗОК
За някои дейности през първото тримесечие на годината НЗОК е изразходвала половината от средствата си. За дентални дейности, например, от 147 млн. лева до 31 март са били похарчени 51.4% или 19.9 млн. лв. За първична извонболнична помощ се очаква ръст в разходите от 10.9% или 91 млн. лв. За медикодиагностична дейност се очаква също ръст от 6%.
Според Комитов средствата, които трябва касата да намери, могат да дойдат от резерва на НЗОК и очакваните по-високи постъпления от здравни осигуровки.