Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Трябва ли хората, изготвящи диети, да имат медицинско образование?

27 август 2019, 09:30 часа • 6045 прочитания

Само дипломирани лекари могат да се занимават с диетичното хранене. Това гласят предложени за обществено обсъждане промени в Закона за лекарствата. Според законопроекта "прилагането на „диетика“ от неспециалисти крие рискове за здравето на пациентите". С промените се "цели да се предотврати рискът за здравето на населението от некомпетентно диетолечение".

Проф. Божидар Попов от дружеството по хранене и диетика изтъкна пред bTV, че е изключително важно, изготвящите диети да са лекари, защото те изучават заболявания и всички промени в организма. По думите му е недопустимо хора, които не са лекари да не занимават с такива важни неща, касаещи човешкото здраве. Проф. Попов допълни, че негативните ефекти от гафовете на аматьори рефлектирали върху лекарите.

От своя страна нутриционистът Яна Данаилова заяви, че подкрепя промените в закона, тъй като професията нутриционист е регламентирана в световната практика и се изучава от немедицински специалности. Такава е бакалавърската степен в университета по хранителни технологии в Пловдив "Храни, хранене и диететика",  в чието описание се включва съставянето, оптимизирането и регулирането на хранителни режими. 

Данаилова допълни, че нутриционистите дават насоки за такива неща, като кога се добавя мазнина при термична обработка, колко време да се накисва дадена храна и т.н.

"Ние не съставяме диети, а даваме насоки", подчерта Данаилова и припомни, че много висши учебни заведения обявяват курсове по нутриционистика.

Проф. Попов завърши спора с думите:

"Аз нямам намерение да споря с жени, трудно се спори с жени."

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес