Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Разрешени ли са трансплантациите по спешност у нас по време на извънредното положение?

30 април 2020, 09:00 часа • 3564 прочитания

Повече от месец българските пациенти, нуждаещи се от трансплантация и включени в листите на чакащите за съответния орган, не могат да се подложат на операция дори при подходящ донор. Забраната за този вид дейности бе въведена със заповед на здравния министър Кирил Ананиев. Причината - рискът от зараза с коронавируса и настъпване на усложнения.

1200 са българите, които чакат нов орган. Състоянието им се следи от наблюдаващите ги лекари, но може и рязко да се влоши. В случай на спешна нужда от трансплантация и наличие на подходящ донор такава ще бъде направена със сигурност. Това съобщават от агенция “Медицински надзор” за “24 часа”. От обявяването на извънредно положение до момента обаче подобна информация не е подавана към тях.

“При влошаване на състоянието на потенциален реципиент съответният трансплантационен център актуализира състоянието му в “статус на спешност” и информира агенцията. В срок до 24 часа след това те уведомяват всички болници – донорски центрове, за наличието на спешен потенциален реципиент и предоставят необходимите медицински параметри. Донорските центрове връщат отговори за наличие или липса на подходящ потенциален трупен донор”, съобщават от агенцията.

Рискът от инфекция с COVID-19 чрез даряване на органи е нисък, но тези пациенти от първия момент на присаждането започват да приемат медикаменти, които потискат имунитета, за да се намали възможността организмът да отхвърли новия орган. Затова заразяването с новия патоген в такава ситуация би бил 100% фатален за тях, обясни на брифинг на оперативния щаб на 25 април шефът му ген. Венцислав Мутафчийски. “За трансплантиран болен досег с коронавируса е фатален, защото още от първата секунда, още по време на операцията, се вливат медикаменти, които потискат имунитета. Затова за тези пациенти сблъсъкът с коронавируса е абсолютно сигурно 100% фатален”, каза тогава той и даде пример с Франция, където трансплантации се правят само на много спешни пациенти с оставащи им дни живот. Подобен принцип следват и други страни в Европа.

Въпреки това дори в държави като Испания и Италия, които са най-засегнати от коронавируса, няма изрична забрана за трансплантациите. Всяка ситуация и риск и там се преценяват индивидуално. За момента възобновяване на трансплантациите у нас се предвижда едва когато бъдат изготвени протоколи за действие, които да предпазят както живите донори, така и реципиентите. Кога, обаче, ще се случи това, не е ясно. Сред основните въпроси е доколко отлагането на трансплантациите е рисково предвид възможността състоянието на всеки един чакащ рязко да се влоши. Към това се прибавя проблемът с липсата на донори у нас, както и това, че намирането на съвместим донор също е труден процес.

От агенцията обясняват за „24 часа“, че всеки трансплантационен екип преценява риска от отлагане според индивидуални случай. “Необходима е специализирана медицинска оценка полза - риск от извършване на трансплантация в условията на COVID-19”, допълват оттам. Данните показват, че от началото на извънредното положение у нас е имало две донорски ситуации. Това показва, че координаторите по донорство също не са спрели работа, казват специалистите. Органите обаче са изпратени по линия на програмата “Евротрансплант”, както и за първи път чрез IT портала FOEDUS, в който членуват 11 държави от съюза. Той дава възможност за бърза реакция – при нужда страните взаимно да си помагат. Дарените органи дадоха шанс за живот на шестима чужденци.

“В условията на извънредно положение и при наложена забрана на присаждане на органи от живи и трупни донори в България органите от двама донори бяха предоставени на европейски клиники по линия на FOEDUS и фондация “Евротрансплант”, отговарят от агенцията на въпрос на “24 часа” дали липса на подходящи реципиенти у нас, или заповедта за преустановяване на трансплантациите е причината органите да бъдат изпратени в чужбина. Донор е 66-годишна жена от София, чиито бъбреци са трансплантирани на нуждаещи се пациенти в Гърция по линия на FOEDUS, а черният ѝ дроб е присаден в Германия през “Евротрансплант”. Втората ситуация е от 16 април, когато бъбреците и черният дроб на мъж на 39 г. от Плевен са изпратени отново за Гърция по линия на FOEDUS. Преди да вземат органите, и двете страни са поискали резултати от изследване за COVID-19, които трябва да са отрицателни.

Чакащи животоспасяваща операция пациенти вече открито обявиха възмущението си от заповедта на министър Ананиев. Според тях не само Гърция, Италия и Испания, но и Франция, Германия и САЩ също продължават с тези дейности, особено когато трансплантацията е спешна и става въпрос за трупен донор. Нещо повече - в испанската столица Мадрид преди два дни бе направена първата в света трансплантация на 6 органа едновременно и то на дете. Според чакащите операцията, е спорно и твърдението, че срещата с коронавирус би завършила фатално. Вярно е, че веднага след трансплантацията се пият мощни имуносупресори, но техният прием не се прекратява и след това. Въпреки че са в по-малки дози, тези лекарства продължават да подтискат имунната система. Освен това вече има десетки научни материали от болници по света, от които става ясно, че голяма част от трансплантираните пациенти се излекуват успешно от коронавирус и към момента няма доказателства, че тежките усложнения и смъртност при тях се различават от тези при здравото население. 

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес