Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проф. Илко Гетов очаква COVID-19 да стане ендемичен

20 януари 2022, 07:49 часа • 2430 прочитания

Проф. Илко Гетов от ЕМА очаква в следващия сезон коронавирусът да стане ендемичен, така че да се работи и да се даде зелена светлина на бивалентни, поливалентни и панвалентни ваксини. 

Пред БНТ той обясни, че новите лекарства, разработени на принципа да блокират репликацията на вируса, няма да решат генералния проблем с общата защита на хората и предпазването от коронавируса. Лекарствата не могат да се използват масово и няма да бъдат без лекарско предписание, а по всяка вероятност няма да ги има в аптеките, защото ще са доста скъпи, поясни той. И напомни - такива лекарства се вземат до 4 дни след симптоми, за да се улесни възстановяването на организма и да не се стига до болница.

Жени в детеродна възраст ще имат ограничения от лекарствата за COVID-19, уточни проф. Гетов. 

Няма да има сценарий, при който хората да отидат в аптеката и да поискат такова лекарство само, защото нещо им драска в гърлото, изтъкна проф. Гетов.

Той уточни, че Омикрон протича по-леко и по-рядко се стига до болнично лечение, но трябва да продължим да спазваме мерките. Той се надява да бъдат създадени денонощни ковид зони и да се добавят още няколко показателя в плана на правителството за справяне с коронавируса.

Проф. Гетов добави, че сертификатите след бустерна доза важат една година, но това, което е становището на Европейската агенция е, че честото прилагане на бустерни дози в рамките на следващата година не е най-подходяща стратегия за справяне с пандемията. Бустерите от моновалентните ваксини, които са разрешени за употреба не би трябвало да се препоръчват като стратегия, а трябва да се работи за така наречените бивалентни ваксини, препоръча проф. Гетов.

„Само бустерите сами по себе си не водят до необходимото ниво на защита. В България малко се оформи феномен, защото Омикрон се насложи на опашката на Делта варианта“, изтъкна той. По думите му, това се вижда при интензивните легла - там няма значимо намаление, докато например в Дания за половин месец интензивно болните са намалели значително - от 82 на 52 души! Там обаче е и едно от най-високите нива на ваксинационно покритие.

Проф. Гетов отбеляза, че все още сме далеч от 50-те процента на ваксинация, като продължаваме да бъдем разделени за ваксинацията. Няма друга ефективна стратегия за справяне с коронавируса, освен ваксинирането, акцентира той. И апелира хората да не се притесняват от качеството и безопасността на ваксините, защото са разрешени по най-добрите стандарти. 

Още: Проф. Илко Гетов: През втората половина на 2022 г. COVID-19 ще се самоунищожи

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес