Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

По улиците ни е пълно с психопати, а психиатрията е Пепеляшката на здравеопазването: Д-р Цветеслава Гълъбова

01 февруари 2024, 12:14 часа • 16684 прочитания

Психиатричната помощ у нас е недостатъчно финансирана, информира директорът на психиатрична болница „Свети Иван Рилски“ д-р Цветеслава Гълъбова в студиото на Euronews. По думите й е необходима реформа в системата, но част от съсловието спира вълната на недоволство.

Д-р Гълъбова казва, че персоналът подпомага болните, които нямат средства, особено живеещите в психиатричните болници, защото няма къде да отидат, измамени са и са изгубили имоти, близките им не ги искат или са извършили тежки престъпления. Това подпомагане е с десетилетия. Психиатрията сравнява с Пепеляшка – „досадното доведено дете на здравеопазването“.

Държавните психиатрични болници се финансират основно от бюджета, а тази година няма да има увеличение за тази важна помощ, казва д-р Гълъбова. Бюджетът за здравеопазване тази година е 8 милиарда лв. Тя пояснява, че за психиатричната помощ никога не е имало клинични пътеки. В тяхната болница началник на отделение с 46 години трудов стаж получава чисти 3003лв. заплата.

Директорът на болницата информира, че години наред няма реформи. Сега нещата потръгват, но с активни съпротиви срещу действията на министър Хинков, който от години води тази битка за финансиране. По нейни думи дори той не успява да задейства тази реформа.

Още: Експерти от няколко институции обсъждат проблемите на психиатрична помощ

Какво се случва с психично болните

Д-р Гълъбова казва, че има увеличение на психозите заради употреба на наркотици. "Нерядко тези психози остават даже, когато човекът спре да употребява наркотици", обясни тя. "По улиците е пълно с психопати, те са тези, които ще ви засекат на улицата, ще ви набият, ако им заемете паркомястото, ще ви напсуват... Тази психопатизация взема все по-големи размери. Те са застрашителни размерите“, заяви още лекарят.

На най-високото ниво, сред политиците, се говори понякога по начин, който е „хъшлашки“, коментира д-р Гълъбова. Това, по нейни думи, влия е на хората – всеки нормален човек казва „след като те могат да говорят и да се държат по този начин защо аз да не мога“.

Тя казва, че психиатричната реформа е скъпо струващо начинание и ще отнеме много време и работа с общественото съзнание в посока на дестигматизация на психично болните хора и връщането им в общността – „при нас, мястото им е при нас“. „Не е въпроса защо те са сред нас, въпросът е защо са в такъв вид сред нас,“ коментира д-р Гълъбова.

Още: Безплатни психиатрични прегледи организира РЗИ - Смолян

Виктория Кунева
Виктория Кунева Отговорен редактор
Новините днес