Здравната каса да поеме над 25 на сто от лекарствата за високо кръвно, а не само на 100 процента препаратите за есенциална хипертония. Само по този начин ще може да се помогне на хората с най-масовото заболяване. Около тази идея се обедини инициативен комитет от магистър-фармацевти от шест региона в страната по повод широко оповестената от здравното министерство информация, че вече ще се поема напълно безплатно лечението на пациентите с есенциална хипертония.
В момента НЗОК заплаща само най-евтината, монотерапия и то на на болните без усложнения, а от години се изнасят данни, че в България пациентите плащат над 50 на сто от стойността на лекарствата.
За третото тримесечие на 2016 г. с диагноза есенциална хипертония по Здравна каса са лекувани 178 245 болни и за тях е изразходвана сумата от 2 219 481лева. С диагноза хипертонично сърце със застойна сърдечна недостатъчност лечение са получили 132 874-ма и са разходвани1 540 153лв. Най-много средства - 9 577 896 лв., са изразходвани за болните с диагноза хипертонично сърце без застойна сърдечна недостатъчност, които са 740 57. Общо групата болни, които са ползвали фонда, са 1056 236 и са изразходвали 13 402 176 лева, посочиха аргументи в защита на своето предложение фармацевтите.
Те са убедени, че социалните мотиви, които изтъква министърът в оставка д-р Петър Москов за въвеждането на тази промяна от 1 януари догодина, биха имали смисъл само ако са базирани на подробен лекарствен анализ и епидемиологични справки. Препоръката им към МЗ е да приложат нови проекти и да се погрижат за повишаване на здравната култура на населението още от училище, както и да се акцентира върху профилактика – здравословно хранене и спорт.
Фармацевтите припомниха и препоръкатата на експерти от Световната банка към правителството за въвеждане на диференцирана ставка на ДДС за лекарствата, като единствена възможност за намаляване на цени за потребителите.