Българският фармацевтичен съюз (БФС) заведе колективен иск от името на своите членове срещу Народното събрание и Министерския съвет, предаде БНР.
Още: Проф. Андрей Чорбанов: При вейповете пристрастяването става изключително бързо
Още: Лечение на парче и без информация за родителите: Ужасното състояние на детското здравеопазване у нас
БФС е първата съсловна организация, която е принудена да направи това, поради дискриминационно отношение към магистър-фармацевтите, което съществува от години в системата на здравеопазването, но особено отчетливо бе демонстрирано от държавата по времето на пандемията от Covid-19.
Президентът Румен Радев провежда среща на 26 септември с представители на съсловната организация на магистър-фармацевтите в България, за да обсъдят условията им на труд:
"Пандемията от Covid-19 е едно особено време - време, което показа и изкара на показ недостатъците на системата в това да управляваме на парче, а не в холистична цялост. Една изключително важна система, защото изконно човешко право е правото на здравеопазване и равен достъп до лекарства“, каза за БНР председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Асена Сербезова.
Още: 27 жени са потърсили помощ в "Пирогов" след поставяне на ботулинов токсин
Още: Бившият образователен министър оглави институт, който сам е създал
По думите ѝ нормативната уредба определя фармацевтите като "продавачи в бели престилки".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ВАС с важно решение за Националната здравноинформационна система
Още: Кабинетът смени председателя на надзорния съвет на НЗОК
"От началото на месец септември Българският фармацевтичен съюз многократно е настоявал за среща с Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса, за да се гарантира и обезпечи нормалната работа на аптеките с НЗОК, но такава среща до момента няма. Едва след завеждането на колективния иск бе получено писмо, което отново прехвърля отговорността към друга институция. БФС настоява за отговорно поведение от българските институции, разумен диалог и равноправно отношение към всички съсловия - обратното би задълбочило хаоса в системата и би създало затруднения за пациентите", се посочва в писмото на фармацевтите.
В ефира на БНР Димитър Маринов, главен секретар на Българския фармацевтичен съюз коментира, че договорът, по който работят Българския фармацевтичен съюз и Националната здравно-осигурителна каса изтича в края на месец октомври, но все още няма подписан нов договор или анекс за удължаване на предишния договор.