Близо 200 хил. лева на година харчи Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за зареждане на автомобилите си с гориво. Това става ясно от обществена поръчка на касата, публикувана в Агенцията за обществени поръчки.
Още: Проф. Андрей Чорбанов: При вейповете пристрастяването става изключително бързо
Още: Лечение на парче и без информация за родителите: Ужасното състояние на детското здравеопазване у нас
Тя е за доставка на горива за следващите три години. Според поръчката това ще струва 597 600 лв. с ДДС за целия период, което означава, че НЗОК се кани да плаща точно 199 200 за зареждане на автомобилите си за една година. В предмета на поръчката се включва доставка на бензин А 95; бензин А 98 и дизел с прогнозни количества за трите години:
1. Бензин А 95 – 165 000 литра;
2. Бензин А 98 – 100 литра;
Още: 27 жени са потърсили помощ в "Пирогов" след поставяне на ботулинов токсин
Още: Бившият образователен министър оглави институт, който сам е създал
3. Дизел - 28 000 литра;
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ВАС с важно решение за Националната здравноинформационна система
Още: Кабинетът смени председателя на надзорния съвет на НЗОК
Според информацията в търга посочените количества са ориентировъчни и са изчислени на база минал период. От НЗОК информират още, че ще закупуват съответните количества горива съобразно нуждите си и не се задължават да закупят цялото количество за конкретен вид гориво, като си запазват правото да закупуват по-големи количества от посочените за конкретен вид гориво.
Actualno.com разполага с предишния договор от началото на 2019 година, който касата е подписала с фирмата "Анри 64 - Андрей Кехайов" - собственост на доц. д-р Андрей Кехайов, бивш председател на Българския лекарски съюз. Тогава НЗОК търси по-сериозни количества горива - 220 хил. литра бензин А95, 300 литра бензин А98 и 40 хил. литра дизел. Цената, която тогава е платена, е 519 240 лева с ДДС, което означава, че касата е платила над 173 080 лева на година, а разликата спрямо текущата поръчка идва от сериозния ръст в цената на горивата в последните години.
Сред изискванията на касата сега е и трите вида гориво да се закупуват чрез карти за безналично разплащане. Затова и разделянето на обществената поръчка за 3 доставчика не е целесъобразно, защото според тях при възлагане на поръчката на повече от един изпълнител ще се затруднят зареждането с гориво, контрола за спазване на въведените в НЗОК правила и норми на разходване на гориво, както и отчитането и заплащането на извършените дейности.
Още: Управляващите стартираха избор и на нов управител на НЗОК
Още: Безплатни консултации с известен турски специалист по очни болести в София
В търга е записано и че зареждането на автомобилите от бензиностанциите на избрания изпълнител трябва да става от пломбирани бензиноколонки, проверени и минали периодичен преглед. Изпълнителят трябва да разполага с минимум един търговски обект (бензиностанция) във всеки един от 27-те областни града в страната. Във всяка една от бензиностанциите трябва да е налице и устройство за карти за безналично плащане.