Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Захар или стрес: кое е по-вредно за мозъка?

22 февруари 2016, 09:20 часа

Серия опити с мишки са установили вредното влияние на захарта върху мозъка – то е съпоставимо с въздействието на стреса.

Учените отдавна предупреждават за вредата от прекомерната употреба на захар. Това не е само високият риск от развитие на диабет и затлъстяване, но и проблеми със сърцето, рак и много други неща. Изследване, проведено наскоро, сочи, че само сладките газирани напитки убиват 184 000 души годишно.

А сега учените са установили пряка връзка между захарта и нарушенията на мозъчната дейност. Изследването е проведено в редица научни институции на Австралия. Статията на учените напомня, че преживеният в най-ранна възраст силен стрес увеличава риска от появата на психически разстройства в бъдеще. Въз основа на тази идея учените провели опити с лабораторни мишки.

Новородените животни били разделени на две групи, включващи две подгрупи. Първата група през първите девет дни расла в условията на стрес, докато в живота на втората никой не се намесвал. Половината от тези, които расли в неравностойна обстановка, се хранели с обичайна храна, а в менюто на другите преобладавала захарта. Този хранителен модел бил приложен и към мишките, растящи без стрес.

Резултатите от експеримента били отчетени 15 седмици след неговото начало. Станало ясно, че хипокампът на мишките, хранени със захар и неподложени на стрес, се променил по такъв начин, както и при мишките, преживели трудно детство, дори без да са употребявали захар. Най-силно хипокампът бил променен при мишките от подгрупата „стрес плюс захар“, а най-здрави се оказали животните, които расли в обичайна обстановка и на обичайна диета.

Под изменения на мозъка учените подразбират отделянето на „стресовия хормон“ кортизол. При неговото високо ниво възниква отрицателно въздействие върху хипокампа, мозъкът и сърцето се намират в състояние на повишен готовност и с нарастването на нивото на кортизол загиват все повече нервни клетки – до момента, докато не възникне разстройство на паметта и когнитивната функция.

Учените подчертават важността на своето откритие – съвременните деца употребяват прекалено много сладко, което очевидно може да се отрази върху работата на техния мозък в бъдеще.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес