Хипертонията е заболяване, което се развива на фона на стабилно повишаване на кръвното налягане в покой над 140/90. И за да се предпазят стените на кръвоносните съдове от разрушаване, е важно да се постигне стабилно намаляване на показателите на налягането. В противен случай рискът от инфаркт, инсулт, когнитивно увреждане и проблеми с бъбреците се увеличава значително.
Според Анна Кореневич, кардиолог с повече от 20 години опит, пациентите с хипертония често правят грешки в лечението, които могат да бъдат фатални. Те са следните - запазване на стария начин на живот, убеждението, че лекарствата са достатъчни, приемане на лекарства само при повишаване на налягането, липса на мерки за овладяване на стреса и разчитане на чудодейни народни лекове.
5 фатални грешки при хипертония
Както напомня лекарят, хипертонията не възниква сама по себе си, тя е резултат от неправилен начин на живот.
Според Анна Кореневич препоръките на кардиолозите от цял свят звучат еднакво. За да намалите успешно налягането, трябва да:
- се движете редовно (включете аеробно упражнение 5-6 пъти седмично за 50-60 минути);
- намалите теглото си до нормалното;
- спите достатъчно;
- избягвате пушенето;
- избягвате алкохола;
- отделяте време за почивка;
- намалите стреса;
Бързо отслабване и сваляне на кръвното - яжте този летен зеленчук
"Лекарствата облекчават съдовия спазъм, но не премахват причината за спазъма, както болкоуспокояващите премахват болката, но не премахват причината за болката”, обяснява д-р Анна Кореневич.
Ето защо, за успех е наложително да се работи с причините за постоянно повишаване на налягането, а това според лекаря е стресът и нездравословният начин на живот.
Антихипертензивните лекарства са необходими преди всичко за защита на сърцето, мозъка и кръвоносните съдове от увреждане. Ако спрете да приемате хапчетата, налягането веднага ще се повиши.
Приемането на лекарства само при повишаване на налягането е подход, към който много пациенти се придържат по собствена инициатива.
Колкото и странно да изглежда, но този подход към приемането само влошава нещата. Според кардиолога,колебанията в налягането и лечението „според ситуацията“ причиняват дори повече увреждане на кръвоносните съдове, отколкото постоянно високите стойности.
"Много хора искат да получат максимален резултат с минимални усилия", споделя д-р Анна Кореневич.
Тя не е против сока от цвекло или дихателните упражнения, но според нея, лечението на хипертонията изисква интегриран подход и радикални промени в живота.
Според Анна Кореневич повечето хора признават, че стресът е основната причина за сърдечно-съдовите заболявания, но смятат, че той не може да бъде повлиян и съответно не предприемат никакви мерки за неговото овладяване.
Още: Кардиолог: Това е новата норма за долна граница на кръвното
Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!