Много хора възприемат виното (най-вече червеното) като напитка, много по-малко опасна за здравето от водка или друг силен алкохол. Често се консумира за релаксация в края на деня или като приятно допълнение към вечерята.
Руският лекар Александър Умнов споделя, че тази алкохолна напитка не е толкова безобидна, колкото изглежда - и навикът да я пиете с повод или без повод може сериозно да навреди на тялото. Експертът споделя, че тази напитка повишава кръвната захар и натоварва допълнително бъбреците. Той коментира още нейното влияние върху отделните органи и системи в нашето тяло.
Вино - как влияе на тялото
Кости. Специалистът заявява, че пристрастяването към напитката може да влоши състоянието на скелета и да допринесе за отслабване и чупливост на костите.
Кое е по-вредно за организма - бялото или червеното вино - и защо?
„Злоупотребата с вино има разрушителен ефект върху клетъчните процеси, отговорни за създаването на костна тъкан, увеличавайки честотата на фрактури“, споделя д-р Умнов.
Мозък и глава. Лекарят предупреждава, че червената разновидност на напитката съдържа вещества (като тирамин), които причиняват главоболие. В допълнение, продуктите след неговата преработка в тялото влияят негативно на мозъка, като допринасят за разрушаването на невроните. Почитателите на тази напитка рискуват да се сдобия с увреждания по кората на главния мозък.
Наднормено тегло и кръвна захар. Д-р Умнов отбелязва, че пристрастяването към напитката увеличава риска от развитие на диабет тип 2, провокира активни процеси на отлагане на мазнини и повишаване на нивата на кръвната захар.
„Виното е висококалоричен продукт. Енергийната му стойност се определя от концентрацията на алкохол и захар в състава му. В 100 мл от всеки вид напитка има от 72 до 235 килокалории“, предупреждава лекарят.
Черен дроб. Според д-рУмнов любителите на коментираната напитка са с по-висок риск от мазнини в черния им дроб.
Бъбреци. Разграждането на напитката увеличава натоварването на бъбреците. При често натоварване на този орган, настъпват трайни увреждания, засягащи неговата функция.
„Пиенето на вино може да причини пиелонефрит и камъни в бъбреците, тъй като бъбреците са принудени да работят с повишена интензивност“, предупреждава специалистът.
В допълнение към факта, че редовната консумация на вино може да причини алкохолизъм и други проблеми, важно е да запомните, че алкохолът засяга черния дроб.
„Този орган е основното място за инактивиране на алкохола и при редовна консумация на алкохол се развива хроничен алкохолен хепатит, чернодробните клетки се заместват от мазнини и престават да функционират нормално, впоследствие се развива фиброза и цироза на черния дроб. Заболяването протича напълно безсимптомно и понякога се открива в напреднал стадий напълно случайно”, обяснява лекарят.
Бяло или червено - кое вино е по-полезно?
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.