Храната може да е отрова и лекарство - тази максима важи с пълна сила за един любим на всички зеленчук, който може да причини депресия. Не е изненадващо, че диетолозите и гастроентеролозите често препоръчват да се храните разнообразно, да не се увличате по определени храни.
Ирански учени от Исфаханския университет по медицински науки все пак стигнаха до извода, че някои видове "нездравословни растителни храни" сериозно повишават риска от развитие на депресия. Най-лош ефект върху човешката психика оказват картофите. Статия за това е публикувана в списание PLOS One.
Целта на учените е била да разберат как храната влияе върху емоционалното състояние и психиката на човек. Екипът разработи система от индекси, които описват различни модели на растително хранене: общо, здравословно и нездравословно.
Картофите отключват депресия
Експериментът е включил повече от две хиляди здрави хора на възраст над 18 години. В продължение на година и половина те са попълвали дневници за храна, след което тези данни са анализирани от учени, като се вземат предвид пол, възраст, нездравословни навици, социален статус на човек и неговото материално благополучие.
Лекар: Този летен зеленчук е задължителен за възрастните хора - той чисти червата и кръвта
След това изследователите са изчислили средния прием на всеки растителен продукт, енергията и хранителните вещества, които човек получава, след като го включи в диетата си. Участниците в проучването са били тествани по иранската версия за тревожност и депресия (HADS), която измерва симптомите на психични разстройства.
В резултат на това са били открити признаци на депресия и тревожност при тези, които често ядат картофи, рафинирани зърнени храни и десерти от тях (барове, халва и др.), пият плодови сокове и плодови напитки с високо съдържание на захар. Експертите подчертават, че този тип хранене е характерен за младата група респонденти.
Противоположни резултати са установени при хора, които редовно са яли пълнозърнести зърнени храни, ядки, варива, включвали са растителни масла, различни плодове и зеленчуци. Те са се оказали психологически по-стабилни. В тази група са участвали предимно възрастни хора - очевидно те подхождат по-внимателно към диетата си.
Вижте още: Това е най-полезният зеленчук за хората над 60 години
Статията отбелязва, че тези резултати са свързани с високия гликемичен индекс на картофите и рафинираните зърнени храни. В същото време съдържанието на хранителни вещества в тях понякога клони към нула. Тази комбинация не влияе твърде добре на чревната микробиота и причинява различни възпаления, които също могат да навредят на психичното здраве.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!