Британски изследователи създадоха алгоритъм, способен да оцени риска от преждевременна смърт на човек, предаде БГНЕС.
Служителите на Университета в Нотингам създадоха невронна мрежа, която да послужи за целите на медицината по невероятен начин. Изкуственият интелект е изучил историята на заболяванията на 502 628 британци на възраст от 40 до 69 години. Взети са под внимание демографските и биометричните фактори, както и условията на живот на хората. В резултат на това невронната мрежа е в състояние да предскаже смъртта на хората много по-точно от традиционните статистически средства.
Експериментът включва половин милион британци, които между 2006 и 2010 година са се съгласили да предоставят подробни данни за тяхното здраве на Британската биобанка. Те са се подложили на подробно интервю и многобройни анализи. На база на тази информация, невронната мрежа е направила прогнози, които в повечето случаи съвпадат с това как доброволците са живели по-нататък.
Учените твърдят, че тяхното проучване "илюстрира стойността на машинното обучение за прогнозиране на риска" и възнамеряват да приложат техния подход в традиционната наука.