Бирата е една от най-популярните алкохолни напитки в света. В много страни, като Германия, Чехия или Обединеното кралство, се произвежда не само висококачествена пенлива напитка, но има и специална култура на нейната консумация. Много хора обаче не знаят, че освен страхотен вкус, тази напитка има и ползи за здравето. Това твърдение се отнася само за напитка, която е направена от естествени съставки и съгласно производствената технология и консумирана в умерени количества.
Ползи от умерената консумация на бира
Пиенето на бира или вино намалява риска от развитие на рак или болестта на Алцхаймер, съобщава The Sun, позовавайки се на проучване. Авторите на научния труд поясняват, че въпреки че злоупотребата с алкохол е вредна за здравето, съдържащият се в някои напитки диацетил действа подобно на лекарствата, които се използват за лечение на рак.
Диацетилът се намира във ферментирали храни и е един от най-популярните аромати в света. Експертите заключиха , че вдишването му може да „забави невродегенерацията или увреждането на паметта при заболявания“.
Как бирата влияе върху контрола на холестерола?
„Ние показахме за първи път, че някои от тези молекули на миризми, на които сме изложени, се поемат от клетки в нашата кожа, нос, бели дробове и може би дори навлизат в мозъка чрез кръвообращението, като фундаментално променят генната експресия“, каза професор Анандасанкар Рей от Калифорнийския университет, Ривърсайд.
Хмелът, който се използва за производство на бира, има силни противовъзпалителни свойства. Ето защо напитка, базирана на него, ще бъде ефективна в борбата с респираторни вируси, грип и настинки. Съдържа етерични масла, витамини B и PP и аскорбинова киселина, което прави бирата ефективно допълнение към традиционното лечение на настинки.
Бирата има диуретичен ефект, така че намалява количеството течност в кръвоносните съдове. Това помага за нормализиране на кръвното налягане, когато се повиши. Този ефект от умерената консумация на напитката може да е от полза в борбата с подуването на тъканите и органите, отлаганията в сърцето и бъбреците. Когато течността в съдовата система намалее, за сърцето е по-лесно да я изпомпва, което спомага за нормализиране на кръвното налягане. В същото време съдържанието на продуктите на азотния метаболизъм в кръвта намалява, което е полезно за организма като цяло.
Умерената консумация на бира може да подобри съня. Това свойство на напитката се дължи на факта, че хмелът в нейния състав повишава активността на невротрансмитерите GABA. Това вещество намалява активността на нервната система и има успокояващ ефект. Хмелът стимулира производството на аденозин и серотонин, които имат благоприятен ефект върху нощния сън. Тези вещества не само подобряват качеството на съня, но и помагат да заспите по-бързо. Но не трябва да пиете бира непосредствено преди лягане поради нейния диуретичен ефект. Най-добре е да изпиете част от напитката няколко часа преди лягане.
Лекар: Бирата може да е от полза на хората с това заболяване
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!