Случвало ли ви се е да сънувате нещо и след това да не си спомняте съня се. Това е често срещано явление и в него няма нищо странно. Но учените са открили интересна връзка между невъзможността за спомняне на сънищата и дефицита на определен витамин.
Връзката между сънищата и дефицита на витамин В6
Учени от австралийски университет са провели изследване с участието на 100 доброволци, пише Lifestyle. Идеята им е да докажат, че има връзка между наличието на достатъчни количества витамин B6 в организма и способността да помним сънищата си.
Учен: Този витамин увеличава риска от инсулт
Участниците в експеримента са били разделени на три групи. Някои от тях са приемали плацебо, други витамин B, а трети само B6, обяснява Reader's Digest. Именно последната група показва най-добри резултати по отношение на запомнянето и преразказването на сънищата.
Средно сънуваме шест години от живота си. Затова мнозина не се интересуват дали си спомнят какво се е случило през това време. Ако осъзнаваме сънищата си, ще ни е от полза да можем да се контролираме, докато спим . Например, още в съня си ще можем да осъзнаем, че това е просто кошмар, а не истина. Всичко това, разбира се, е на подсъзнателно ниво.
Учените припомнят, че в големи количества витамин В6 става токсичен за тялото. Най-добрият начин да си го набавите е чрез храната - риба, телешко, картофи и др.
Лекар разкри кой е най-важният витамин за възрастните хора и как да си го набавят
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист! Предоставената в нея информация не може да служи за самодиагностика самолечение!