Симптомите на дефицит на витамин B12 често са концентрирани не само в крайниците, но могат да се появят и на устните. Той е водоразтворим и е от съществено значение за нервната система и мозъчната функция. Симптомите, свързани с дефицита му, са разнообразни. Според руския лекар Игор Любавин най-често първи признаци са често изтръпване на крайниците поради увреждане на нервите.
Групата на витамин В участва в регенерацията на кожата, така че признаци като хронично напукани устни също показват основен дефицит.
Дефицит на вит. В12
Лекарят припомня, че липсата на витамини от група В, особено на В12, причинява напукани устни, които трудно се лекуват. Ъгловият хейлит е тежко и много неприятно състояние на устните, при което се появяват пукнатини и язви по кожата в ъглите на устата поради дефицит на вит. В.
Лекар разкри как походката издава дефицита на важен витамин
Други признаци, свързани с устата, които сигнализират за потенциален дефицит, могат да включват подуване и кървене на венците.
Как да избегнем дефицит на B12?
За да се избегне недостиг на B12, лекарят съветва в диетата да се включи достатъчно месо, птици, морски дарове, млечни продукти и яйца. При сериозен дефицит могат да се използват добавки или инжекционни форми на витамина, но само по лекарско предписание.
Препоръчителната дневна доза В12 за възрастни е 2,4 mcg. Човешкото тяло не го произвежда самостоятелно и той трябва да бъде набавен от храната - повечето хора получават достатъчно от това хранително вещество чрез балансирана диета.
Основните източници на B12 са животински продукти: птиче месо, яйца, риба и млечни продукти. Тъй като човешкото тяло е в състояние да съхранява кобаламин (въпреки че е водоразтворим), създавайки резерви в черния дроб, които могат да продължат няколко години, тежкият дефицит е рядък. Все пак е възможно: при продължителна вегетарианска или особено веганска диета се развива критичен дефицит на кобаламин, тъй като растителните храни не съдържат това хранително вещество. Хората над 60-годишна възраст и пациентите със заболявания на храносмилателния тракт, при които е нарушено усвояването на хранителните вещества, също са склонни към дефицит на В12.
Рискът от развитието му възниква и при следните състояния:
- атрофичен гастрит;
- болест на Крон;
- цьолиакия;
- някои хелминтиази;
- имунни нарушения като болест на Грейвс или системен лупус.
Още: Това е най-важният витамин за паметта
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист! Предоставената в нея информация не може да се използва за самодиагностика и самолечение!