Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тези навици ускоряват стареенето на мозъка

15 февруари 2024, 21:24 часа

Избягването на определени навици може да окаже положителен ефект върху мозъка ни и върху скоростта на неговото стареене. Те включват: липса на социално взаимодействие, липса на нови преживявания, игнориране на хроничния стрес, консумация на бързи храни, лошо качество на съня, липса на физическа активност.

Навиците, които ускоряват стареенето на мозъка

„Когато започнем общуване с нов човек, създаваме нова връзка между клетките в мозъка“, каза д-р Залди Тан. Освен това е доказано, че силната социална връзка подобрява настроението, което е свързано със здравето на мозъка.

Лекар: Това е най-добрият плод за мозъка и паметта на възрастните хора

"Докато личните конакти са най-полезни, виртуалните разговори също могат да помогнат', каза д-р Глен Фини. Той допълва, че винаги трябва да разширяваме умствения си хоризонт.

“Стресът е част от ежедневието и тялото обикновено се възстановява бързо от определено стресово събитие или ситуация. Проблемът е, че стресът става хроничен, а ние го пренебргваме”, казва д-р Елиса Епел.

Тя отбелязва, че „дори когато не се случва нищо стресиращо, можем да носим несъзнателен стрес в себе си“.

Експертите отбелязват още, че постоянната консумация на бърза храна в дългосрочен план не е най-добрата за мозъка и потенциално допринася за развитието на деменция.

“Дори ако спите препоръчаните 7-9 часа на нощ, ако качеството на съня ви е лошо, вероятно ще се събудите уморени на следващия ден. Както количеството, така и качеството на съня са важни за здравето на мозъка.

„На следващия ден може да имате затруднения с концентрацията или запомнянето на информация. Но с възрастта лошият сън може да увеличи риска от преждевременно стареене на мозъка и деменция”, казва д-р Тан.

За да подобрите качеството на съня си, д-р Тан препоръчва да си зададете постоянно време за лягане, да сведете до минимум консумацията на алкохол, да намалите приема на течности преди лягане и да избягвате успокоителни и сънотворни. 

„Физическите упражненията са важни за поддържане на младостта на мозъка. Те съдействат за увеличаване количеството хормони на растежа, които насърчават здравето и благосъстоянието на коментирания орган, добавя д-р Тан.

В допълнение към тренировките, той препоръчва да превърнете физическата активност в част от начина си на живот.

„Независимо дали е работа в градината или разходка, когато физическата активност се превърне в навик за цял живот, тя има много ползи, от намаляване на стреса до увеличаване на притока на кръв към мозъка’, казва специалистът.

Учени откриха как диабетът влияе на мозъка

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

 

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес