Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Студът фактор ли е за разпространението на вируси: Съветите, с които ще ги преборите

07 януари 2025, 12:51 часа

Със студените месеци идва и повишеният риск от инфекциозни заболявания, които обикновено съпътстват зимния сезон. Макар че студът сам по себе си не е пряката причина за разпространението на вируси, той създава благоприятна среда за тяхното предаване. В затворените пространства, където хората прекарват повече време заради ниските температури, рискът от кръстосани инфекции значително се увеличава. Затова е важно да се разбере как студът влияе върху организма и какви мерки можем да предприемем, за да предпазим себе си и околните от зимните вируси.

Още: Открий тайната на дълголетниците: 3 начина да удължите живота си

Студът, като фактор, благоприятстващ вирусите

Студът отново настъпи, а с него и инфекциозните заболявания... Но те наистина ли се дължат на отрицателните температури?

Според някои изследователи студеното и сухо време само по себе си е благоприятен фактор за грипния вирус. А последиците от него благоприятстват предаването на сезонни инфекции. Всъщност, противно на общоприетото схващане, затварянето не е решението.

Според доклад от 2009 г. на Института за наблюдение на здравето относно физиологията на настинката, „тенденцията да се концентрира населението в затворени и лошо вентилирани пространства (когато е студено) увеличава риска от кръстосани инфекции“.

За да се предотврати разпространението на болести, експертите препоръчват да миете ръцете си редовно с течен сапун, който е по-хигиеничен от твърдия сапун, и да ги подсушавате добре след това. След това е за предпочитане да използвате хартиени кърпички, да ги изхвърлите в затворена кофа за боклук и да покриете устата си, ако кашляте или кихате.

Още: Можете да спрете мускулните крампи на краката за секунди с това неочаквано домашно средство

Хранете се балансирано и избягвайте температурни шокове

Доктор Мари-Лор Алби, общопрактикуващ лекар, уточнява: „Ако излезете на студено, без да сте достатъчно покрити, сте по-изложени на заразяване с вирус, отколкото ако сте в по-умерена атмосфера.“ Всъщност тя обяснява, че тъй като тялото вече е заето да се бори срещу настинката, то има по-слаба имунна защита и следователно е по-изложено на вируси.

Как да се предпазите?

Някои природни продукти ще помогнат на имунната ви система през студения период. Сред най-известните продукти са пчелното млечице и прополисът. Равинтсара, използвана като етерично масло, е призната със своите антивирусни свойства.

„Това е растение, което укрепва имунната система, което може да бъде и антибактериално, антивирусно и което също стимулира психиката, когато сме уморени, депресирани, особено през зимата, тъй като не виждаме много светлина “, обяснява Флоранс, фармацевт в Париж.

Още: Топ 5 чая за здраве и мощен имунитет, които диетолозите препоръчват

И накрая, както през останалата част от годината, балансираната диета ще ви помогне да останете във форма.

Внимание! Яденето на твърде много мазнини не е решение: за предпочитане е да се избират плодовете и зеленчуците, особено тези, които осигуряват витамин С, като цитрусовите плодове. Освен това няколко храни могат да помогнат за повишаване на имунната ви защита , като зелен чай, чесън, спанак, джинджифил, черен шоколад, мед, цитрусови плодове, сушени плодове, куркума, пълнозърнести храни и др.

Зимата е изпитание за имунната ни система, но с правилни грижи и повишено внимание можем да намалим риска от инфекции и да поддържаме здравето си. Ключът се крие в балансирания начин на живот и превантивните мерки. Редовното миене на ръце, използването на хартиени кърпички и покриването на устата при кашляне или кихане са основни стъпки към намаляване на разпространението на вируси.

Още: Диетолози разкриват: Тези 2 противовъзпалителни храни ще променят живота ви

Освен това, хранителните навици играят важна роля – консумацията на витамин С, зелен чай, пчелни продукти и други имуностимулиращи храни ще помогне за укрепване на защитните сили на организма. Не бива да се подценяват и природните средства, като етеричните масла и билковите добавки, които могат да окажат значителен ефект върху имунната система. Въпреки че студът не е пряк виновник за болестите, той е катализатор за разпространението им, което изисква от нас по-голяма отговорност и грижа за здравето – както своето, така и на хората около нас.

Статията има информативен характер, ако имате въпроси по темата се консултирайте със специалист.

Още: Как тялото ви се променя, когато кажете "не" на алкохола

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес