Работата след пенсиониране и навикът да се работи по 10-12 часа не съкращават, а възможно удължават живота на човека – хората на възраст 65 и повече години средно умират с 11% по-рядко от техните неработещи връстници, твърдят учени в статия, публикувана в изданието Journal of Epidemiology and Community Health.
"Подобни изследвания обикновено се отнасят до това, какви икономически последствия носи след себе си късното пенсиониране. Ние решихме да разберем как то влияе върху здравето на самите пенсионери. В САЩ, за разлика от другите страни, хората могат изключително гъвкаво да избират времето за пенсиониране, затова ние използвахме данните оттам за изучаване на този въпрос", казва Ченкай Уу от университета на Орегон в Корвалис.
Ръководени от тази идея, Уу и колегите му получили подкрепа от властите и достъп до базата данни на социалните служби, които провели проекта "Здрава пенсия" от 1992 до 2010 година. Общо в това изследване са взели участие над 12 000 пенсионери и работещи американци, от които около 3000 се пенсионирали през изминалите 18 години.
Както разказва Уу, много хора в САЩ се пенсионират рано поради проблеми със здравето и такива хора често умират рано по медицински причини, а не поради понижено или повишено натоварване на организма. Поради тази причина авторите на статията разделили участниците от "Здрава пенсия" на две групи – здрави и нездрави хора – и оценявали ролята на времето на пенсионирането на всеки поотделно.
Към 2010 година починали доста значителен дял от участниците в проекта – около една четвърт от нездравите хора и около 12% от здравите пенсионери. Като съпоставили времето на тяхното пенсиониране и продължителността на живота, Уу и колегите му открили, че продължителната работа помага да се живее повече – здравите хора средно умирали с 11% по-рядко за всяка допълнителна година работа след 65 години, а болните – с 9% по-рядко.
Засега учените не знаят с какво е свързан въпросният феномен, но предполагат, че благотворното влияние на работата върху продължителността на живота може да е свързано с това, че тя помага на възрастните хора да забавят стареенето на тялото и снижаването на умствените способности. В следващите опити Уу и колегите му ще се опитат да проверят дали е така в действителност.