Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пътеводител за храносмилателно здраве на туриста

16 август 2023, 08:15 часа

Ако ви се е случвало да страдате от проблеми със стомаха по време на пътуване, тази статия е за вас. Обхващаме всичко – от причините за храносмилателни проблеми при туристите до най-добрите практики за здраве на червата. За безгрижни и незабравими пътешествия!

Летният сезон често се асоциира с пътешествия – с море, с планина, а понякога и с пътувания в чужбина. Новите, непознати дестинации отварят умовете ни към интересни култури, предлагат вълнуващи преживявания, запознанства и красиви гледки. На път мнозина са в търсене на силни усещания – било то спортове, или нови развлечения, други пък избират да релаксират и да се отпуснат на вече добре познати за тях места. Едно от любимите удоволствия за всички обаче е храната: пастата в Италия, баклавата в Турция, рибата в Гърция и още, и още. 

За съжаление, тук идва моментът, в който се налага да развалим романтиката: колкото и да са вълнуващи пътешествията, те често се отразяват негативно на една конкретна част от нашето тяло: червата. Туризмът може да бъде непредсказуем и обикновено е свързан с промяна на навиците, което може да доведе до редица храносмилателни проблеми: подуване на корема, запек или така наречената „диария на пътешественика“. Истината е, че много от нас прекаляват с храната по време на пътувания и това се отразява неблагоприятно на организма. Хаотичният характер на храненето и съня, когато сме на път, причинява стрес на цялото тяло и най-вече на храносмилателната система.

За щастие, има много начини да се подготвим за пътуване и да се справим със страничните ефекти от промените в ежедневието ни. Разглеждаме темата подробно: от причините за храносмилателен дискомфорт при туристите до силата на пробиотиците и подходящи продукти като B-protekt.

Какво показват цифрите?

Започваме с малко статистика, свързана с появата на храносмилателни проблеми по време на пътуване.

Един от най-често срещаните проблеми е диарията на пътешественика, която се среща при над 30% от пътуващите в чужбина – особено тези, които пътуват от развити към развиващи се страни. Според CDC приблизително 10 милиона души на година развиват диария при пътуване. Тя най-често е следствие от консумация на храна или вода и рискът е по-висок в регионите на Африка, Азия, Близкия изток и Латинска Америка.

Изследване, публикувано в American Journal of Gastroenterology, установява, че от 820 души, пътували на дълги разстояния, 53% са имали стомашно-чревни проблеми. Симптомите на участвалите в проучването варират от леки стомашни болки до сериозни проблеми, изискващи хоспитализация.

Как се отразяват пътуванията на стомаха?

Когато посещаваме нови места, било то градове, държави или континенти, организмът е поставен в нетипична за него среда, която понякога изисква приспособяване и аклиматизация. В някои случаи пътуванията изискват промени, свързани с часовата зона, с климата, и най-важното: с набор от непознати храни.

●      Промените в навиците, свързани с недоспиване, са стресови за организма и водят до нарушения в циркадния ритъм, засягайки не само съня, но и храносмилането. В резултат на това много пътешественици изпитват неприятни симптоми като нередовен стомах, киселини, запек и диария.

●      Непознатите за организма щамове бактерии и патогени, присъстващи във водата и храната на нови места, също могат да предизвикат негативна реакция на храносмилателната система. Това обикновено се проявява като „диария на пътешественика“ – състояние, характеризиращо се с внезапни пристъпи на редки изпражнения и коремни спазми.

●      Промените в климата по време на пътуване могат значително да повлияят на храносмилателното здраве. По-топлият климат ускорява метаболизма и храносмилането, увеличавайки риска от диария и стомашни болки. По-студеният климат пък може да забави храносмилането, което води до запек и подуване на корема. Промените във влажността на климата също се отразяват върху хидратацията на организма, което може да причини стомашни проблеми.

Пробиотиците и ползите им за пътуващите

Човешкото тяло е сложна екосистема, в която живеят безброй микроорганизми. Някои от тях, така наречените „добри“ бактерии, са полезни и необходими за нашето здраве, а други могат да доведат до здравословни проблеми – особено ако се размножават неконтролируемо. Деликатното равновесие между тези  бактериални щамове в червата често определя състоянието на храносмилателното здраве. Чрез прием на правилните пробиотици състоянието на чревната флора значително се подобрява, както и цялостното благосъстояние. Съществуват много щамове полезни бактерии, затова е важно да се консултирате с лекар, преди да започнете прием на пробиотици, и да идентифицирате кои са най-подходящите за вас. Може да си набавяте нужните пробиотици чрез определени храни, като ферментирали зеленчуци, кимчи, кисело зеле или кефир. Специализираните хранителни добавки като B-protekt също са удобен вариант – продуктът подпомага възстановяването на баланса в гастроинтестиналния тракт и нормализира чревната флора. Съдържа 5 вида бактерии с полезен ефект върху човешкия организъм, които в комбинация със селектирани витамини благоприятстват за поддържането на имунната система.

Ето и някои от основните ползи от приема на „добри“ бактерии:

●      Подобряват храносмилането: Пробиотиците могат да помогнат за облекчаване на симптомите на някои храносмилателни проблеми като запек и диария.

●      Поддържат баланса на чревната флора: Те помагат на нашия организъм да поддържа баланса между „добрите“ и „лошите“ бактерии в червата.

●      Поддържат имунната система: Пробиотиците могат да подкрепят нашата имунна система, като помагат на тялото в борбата с вредните бактерии.

●      Помагат при алергии и екземи: Някои пробиотици могат да помогнат в облекчаването на симптомите при определени типове алергии и екземи, както и при други кожни проблеми.

Като се има предвид ролята, която пробиотиците играят за поддържане на храносмилателната система, не е изненада, че приемът им се оказва важен за хората на път. Ето как могат да бъдат полезни те:

●       Пробиотиците помагат на тялото да се адаптира към чужди бактерии, присъстващи в храната и водата, като по този начин намаляват риска от диария при пътуване. Проучване, публикувано в Travel Medicine and Infectious Disease, установява, че използването на пробиотици с богат набор от бактериални щамове значително намалява риска от това състояние при пътуващите.

●       Пробиотиците помагат да поддържаме стомаха си „редовен“, тоест да посещаваме тоалетната по голяма нужда всеки ден, облекчавайки проблеми като запек и подуване на корема. Независимо дали пресичате часови зони, или се приспособявате към нови храни – пробиотиците могат да подпомогнат организма в това предизвикателство.

●       Състоянието на червата е пряко свързано със здравето на имунната система, което е още по-важно, когато тръгваме на път. Изследване от Journal of Science and Medicine in Sport показва, че спортистите, които приемат пробиотици, съобщават за 40% по-малко настинки и стомашно-чревни инфекции. Същата логика важи и за пътешествениците, навлизащи в непознати територии.

Още съвети за туристите

Въпреки че включването на продукти за балансиране на чревната флора в ежедневието е стъпка в правилната посока, има още действия, които може да предприемете, за да подобрите храносмилането:

●      Не забравяйте хидратацията: Приемът на вода е ключов за здравето на гастроинтестиналния тракт, затова дръжте бутилка с вода подръка. Може да си напомняте да пиете вода през деня и чрез мобилния си телефон – с Reminders или специализирани апликации, които да Ви напомнят.

●      Приемайте балансирани ястия: Ако опитвате екзотични и непознати храни, внимавайте с пържените и лютите ястия и се стремете в менюто Ви да има баланс от фибри, протеини и други основни хранителни вещества.

●      Останете активни: Движението винаги подпомага храносмилането. Не е нужно да ходите на фитнес или да се натоварвате – дори леката разходка пеша може да се отрази добре на организма.

●      Ограничете алкохола и кофеина: И двете имат потенциал значително да разстроят стомаха и да нарушат съня, което допълнително изостря храносмилателните проблеми.

●      Информирайте се: Проучете съвестно дестинацията, която ще посещавате, и къде е най-разумно и безопасно да се храните – особено ако пътувате до далечни дестинации в Азия, Африка, Близкия изток или Южна Америка. Препоръчително е да не пиете вода от чешмата, тъй като организмът Ви вероятно няма да е свикнал с бактериите, дори те да са безопасни за местните.

Така че, когато стягате багажа за следващото си приключение, не забравяйте, че заедно с Вашия фотоапарат и слънцезащита пробиотиците заслужават място в куфара. Подкрепени от продукти като B-protekt, ще бъдете добре подготвени за незабравими пътувания наблизо и надалеч.

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес