Заради специфичния си аромат, броколите са зеленчук, който често е пренебреган. Но според руския лекар Екатерина Майорова това е напълно незаслужено. Тя споделя при какви заболявания е задължително да се яде този зеленчук.
Броколи - при какви заболявания помагат
"Учените са установили, че този зеленчук има способността да предотвратява развитието на астма и подобрява състоянието и функцията на белите дробове. Изследователи от Дания установиха, че биохимичният състав на този вид зеле има благоприятен ефект върху здравето на хората, страдащи от бронхиална астма, а консумацията му е и отлична профилактика на белодробни заболявания“, каза д-р Екатерина Майорова.
Панирани БРОКОЛИ с млечен сос: Бързо и вкусно
Коментираният зеленчук съдържа витамини А, Е, С, група В, както и витамини U и PP, които рядко се срещат в храните. Плюс разнообразие от аминокиселини, лизин, много бета каротин, доста малко лизин, изолевцин и различни аминокиселини. Също така консумацията на този зеленчук оказва положителен ефект върху състава на кръвта и нормализира нивата на холестерола.
Този продукт е изключително полезен при заболявания на храносмилателната система и често се препоръчва за употреба по време на възстановяване след тежки операции.
„Тъй като броколите съдържат много минерали – натрий, калций, калий, фосфор, желязо, е препоръчително да се включват в диетата на възрастни хора и деца за укрепване на жизнеността“, казва Екатерина Майорова и допълва, че по някои показатели в състава си този зеленчук не отстъпва дори на месото.
"И, разбира се, броколите са продукт номер едно за тези, които се борят с наднорменото тегло. Този зеленчук е доста нискокалоричен (само 30 килокалории на 100 грама), но благодарение на богатото си съдържание, тялото получава всички необходими хранителни вещества, а фибрите успешно потискат глада", казва експертът.
В допълнение към протеините, броколите съдържат:
- Минерали: селен, магнезий, калий, калций, натрий, фосфор, желязо, мед и цинк;
- Хлорофил, който има благоприятен ефект върху състава на кръвта;
- Фибри, които премахват токсините, йоните на тежките метали и мъртвите клетки от тялото;
- Аминокиселини, необходими за растежа, развитието и пълноценното функциониране на организма;
- Синегрин и сулфорафан, уникални вещества, които насърчават унищожаването на раковите клетки.
Уникалността на този продукт се крие в неговото „отрицателно съдържание на калории“. Факт е, че хранителната стойност на зеленчука е само 34 kcal на 100 г. За смилането на броколите се изразходва повече енергия, отколкото се съдържа в самия продукт. В същото време зеленчукът незабавно притъпява чувството на глад, тъй като съдържа значително количество хранителни вещества. Друго важно свойство на броколите е, че те повишават скоростта на метаболизма на мазнините и въглехидратите. Витамините, комбинирани с хлорофил, карат тялото да гори по-бързо калории по време на физическа активност. В допълнение, зеленчукът е богат на диетични фибри, които стимулират червата и насърчават елиминирането на токсините.
Лекар: Коя е най-важната суперхрана за мозъка, която не бива да пропускате
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!