Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Препоръки от САЩ: Колко трябва да е кръвната захар вечер

10 януари 2025, 07:55 часа

Измерването на нивата на кръвната захар е част от рутинната пълна кръвна картина – изследване на кръвта, което се назначава от лекаря при съмнение за здравословен проблем, както и профилактично – поне веднъж в годината. Показатели над референтните стойности на конкретната лаборатория, в която се извършва изследването, сочат здравословен проблем – диабет.

Диабетици: Неочакван начин, по който захарта може да ви навреди

Диабет – заболяването бич на съвременното общество

Диабетът е коварно хронично заболяване, причинило смъртта на над 2 милиона пациенти само през 2021 година според данни от СЗО. Всеки десети смъртен случай от сърце се дължи на високи нива на захарта в кръвта. Въпреки всички опити за профилактика и лечение броят на пациентите с диабет не намалява, напротив – главоломно нараства от около 200 милиона през 1990 г. на 830 милиона през 2022 г. Тази статистика е плашеща, тъй като диабетът води до намаляване на качеството на живот, сериозни увреждания, смърт. Това прави информираността по темата, профилактичното проследяване на нивата на кръвната захар ценни за овладяване на заболяването. Хората, които са рискови да развият диабет в даден момент от живота си, трябва както по-често да се подлагат на профилактични изследвания, така и да са информирани за здравословните нива на кръвна захар. Например според лекар колко трябва да е кръвната захар вечер при пациентите, диагностицирани с диабет, е важна информация, която би помогнала за контрола и своевременно лечение на диабета с цел недопускане на усложнения и смъртност от диабет.

Колко трябва да е кръвната захар сутрин на гладно

Inserted Image

Лекар: Ето колко трябва да е кръвната захар вечер

Какви трябва да са нивата на кръвната захар преди и след хранене, сутрин и вечер са въпроси от особено значение за пациентите с диабет. Ако кръвната захар и диабетът не се контролират добре, рисът от усложнения и смъртност нараства.

За диабетиците е важно да се научат да управляват нивата на кръвната си захар, за да съхранят възможно най-пълноценно здравето си и да избегнат усложненията. Диабетиците следва да се научат да разпознават както ниската кръвна захар (хипогликемия), така и високата – хипергликемия. Честото проверяване на нивата на кръвната захар може да помогне на диабетиците да управляват своя диабет и да не допускат увреждащи и животозастрашаващи усложнения. Честото проследяване на нивата на захар в кръвта е особено важно за пациентите с диабет тип 1, за които се препоръчва проверка поне 4 пъти на ден, като най-важна е проверката преди хранене и вечер – преди сън. Измерване на нивата на кръвната захар при диабетици се препоръчва и ако пациентът има симптоми на ниска кръвна захар, ако е пропуснал хранене или прекалил с консумацията на храна, преди и след тежка физическа работа или тренировка, при прилошаване, при прием на алкохол, при смяна на лекарствата или промяна на дозата на инсулина.

Според официални препоръки от САЩ, ето колко трябва да е кръвната захар вечер, показател, който е един от най-важните за поддържане на доброто здравословно състояние на диабетиците и редуциране на риска от увреждания, следствие от диабета, усложнения и смъртност:

  • от 90 до 150 mg/dL за възрастни и за деца от 13 до 18 години
  • от 100 до 180 mg/dL за деца от 6 до 12 години
  • от 110 до 200 mg/dL за деца под 6 години

Тези целеви нива са посочени за пациентите с диабет тип 1 от Американската диабетна асоциация. Асоциацията препоръчва и проследяване на нивата преди и след хранене, като посочва следните за идеални преди хранене, отново разграничени според възрастта:

  • от 90 до 130 mg/dL за възрастни и деца от 13 до 18 години
  • от 90 до 180 mg/dL за деца от 6 до 12 години
  • от 100 до 180 mg/dL за деца под 6 години

С този лесен трик след ядене ще регулирате кръвната захар

Inserted Image

Статията има информативен характер и не замества лекарска консултация.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес