Обикновено десертите се асоциират с нещо вредно и препоръките са те да се изключат от диетата или да се намали консумацията им. Но дори и за по-възрастните хора най-здравословният десерт ще бъде халвата, каза за това диетологът Елена Соломатина. Факт е, че лакомството съдържа фибри, необходими за правилното функциониране на стомашно-чревния тракт.
Видове халва и ползи от нея за възрастните хора
Има няколко разновидности на халва, всяка от които е богата на хранителни вещества. Например, слънчогледовата халва съдържа витамин Е, който намалява риска от развитие на сърдечни и съдови заболявания, а също така забавя процеса на стареене.
Груби грешки, които много домакини правят с шоколадовия ганаш
Фъстъчената халва има рекордно съдържание на силиций, който е необходим за здравето на костите, кожата, зъбите, сухожилията и хрущялите. Халвата от ленено семе съдържа огромно количество омега-3 мастни киселини, които стабилизират нивата на холестерола и предотвратяват възпалителните процеси.
Сусамовата халва съдържа калций, а бадемовата - много магнезий, който успокоява и понижава кръвното налягане.
“Халвата от шам фъстък се среща по-рядко, но всеки, който я е опитал поне веднъж, никога няма да забрави този уникален и неподражаем вкус. Тази халва има всички полезни свойства на ядките от шам фъстък, поради което е толкова ценна. Има благоприятен ефект върху чревната функция, насърчава извеждането на отпадъците и токсините от тялото, подобрява функцията на черния дроб. В допълнение, лутеинът, съдържащ се в халвата от шам фъстък, може да подобри зрението. Доста често халвата от шам-фъстък помага за справяне с анемия и туберкулоза, безплодие при жени и мъже, повишава потентността и се счита за естествен афродизиак”, казва специалистът.
Що се отнася до противопоказанията, халвата не трябва да се консумира от хора с диабет, хора със затлъстяване и инсулинова резистентност.
Други ползи от халвата
„Халвата може да присъства в ежедневната диета - в малки количества, като десерт. Но е по-добре да е не повече от 50 г на ден. Може да се консумира с топли неподсладени напитки – чай или кафе”, казва специалистът.
Не трябва да купувате халва с растителна мазнина на повърхността или видими капки влага. Такъв продукт е произведен в нарушение на рецептата или технологията. Консистенцията на халвата трябва да е влакнеста и слоеста - това е един от основните признаци на нейното качество. Висококачествената халва е пластична, реже се добре и не се рони. Когато купувате слънчогледова халва, уверете се, че тя не съдържа частици от неядливата черна обвивка на семената.
За да получите 1 кг халва, са ви необходими 500 гр белени семки. Те съдържат много витамини от група В, които имат благоприятен ефект върху нервната система и помагат за нормализиране на съня. Съдържат и рекордно количество витамин Е (на 100 г – 208% от дневната норма). Консумацията на семена и продукти от тях служи като добра профилактика на артрит. Слънчогледовата халва съдържа много витамин РР, който намалява синтеза на "лошия" холестерол в черния дроб и достатъчно магнезий, който помага за преодоляване на стреса. В допълнение, халвата съдържа много фибри, така че нормализира храносмилането.
Сиренето, което възрастните хора НЕ трябва да ядат
Един от важните компоненти на халвата е фолиевата киселина. Смята се за основен за бременни жени и деца, тъй като е отговорен за развитието на клетките. Ето защо халвата се препоръчва да се консумира по време на бременност и кърмене. В допълнение, фолиевата киселина може да подобри функционирането на нервната система, да стабилизира процеса на храносмилане и образуване на кръв. Това го прави незаменим при лечение и профилактика на анемия.
Допълнителните предимства на халвата включват способността й да облекчава депресията и да осигурява затопляне на тялото през студения сезон, а поради високото си съдържание на витамини подобрява имунитета и служи като превантивна мярка за сърдечно-съдови заболявания. Слънчогледовите семена, които са един от основните компоненти на халвата, могат да запазят полезните си свойства за дълго време и да останат здравословна и питателна храна, без да губят качествата си.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист’!