Пушачите, които преминават на електронни цигари без да имат намерение да откажат пушенето, са по-склонни да спрат цигарите от тези, които не преминават на вейп продукти. Това съобщават група американски изследователи възоснова на проучването PATH - оценката на тютюна и здравните ефекти върху населението, ръководено от Американската агенция по контрол на храните и лекарствата (FDA) и Националните здравни институти (NIH.)
Хората, които казват, че не се опитват да се откажат с преминаването към вейпинга, а го правят по други причини, (намален риск на продукта, липса на тютюнев дим, миризма и пепел) често не са включени в проучвания за потенциалните ползи от електронните цигари за пушачите. Новото изследване показва, че пушачите, които твърдят, че не планират да се откажат, трябва да бъдат включени в тези изчисления риск-полза, отбелязват авторите на изследването.
Пушачите са били интервюирани 4 пъти в периода 2014 – 2019 г. От проучваната група 1600 души са казали първоначално, че не използват електронни цигари и не планират някога да откажат цигарите. До следващия набор от интервюта около 6% от тази група са спрели да пушат традиционни цигари. Участниците, които са започнали да използват електронни цигари ежедневно през това време, са много по-склонни да попаднат в групата на бившите пушачи, показва статистиката. 28% от групата, използваща електронни цигари, са спрели да пушат горими цигари. Тези, които не са използвали вейп устройства и са спрели да пушат, са под 6% .
„Връзката може да се дължи на факта, че пушачите, които започват да използват електронни цигари, са склонни да се насочват към планиране за отказване от тютюнопушенето“, казват авторите на проучването и посочват, че това е модел, наблюдаван в предишни изследвания от проучването PATH и в други експерименти.
Новият анализ не дава категоричен отговор дали това е начинът за отказване на цигарите, но вейпингът е призната по-малко вредна алтернатива в сравнение с това пълнолетните потребители да продължат да пушат горими цигари. Новината идва в момент, в който FDA продължава да преглежда вейпинг продукти, за да ги разреши за употреба и продажба на пазара си. Големият въпрос пред най-строгия регулатор е дали ползите за възрастните пушачи от преминаването към по-малко вредните продукти са повече от риска за младото поколение, които са склонни да бъдат привлечени от иновативните тютюневи изделия с аромати.
Доказателствата растат всяка година
Доказателствата, че електронните цигари са сред най-ефективните методи за отказ от пушенето растат всяка година, категорични са от института Кокран – златният стандарт в научните анализи. През 2021 г. прегледът на Кокран се основава на 34 научни изследвания, стана ясно по време на последния форум по темата – Virtual Е-cigarette Summit, който събира експертизата на световни учени.
„Има 2 различни начина за тестване дали електронните цигари помагат на пушачите да се откажат: електронни цигари в сравнение с никотинзаместваща терапия и никотинови електронни цигари в сравнение с неникотинови електронни цигари. И двете показват наистина ясно увеличение на броя на хората, отказващи цигарите с помощта на никотиновите електронни цигари. Доказателствата растат непрекъснато и засилват увереността ни в тези анализи“, посочи Джейми Хартман – Бойс, изследовател по темата за контрола на тютюна в Кокран.
Първоначалните положителни сигнали отпреди години за вейпинга останаха доста последователни. Няма ясни доказателства за вреда от електронните цигари, а сериозните нежелани събития са много необичайни, посочва още Бойс.
Всеки трети англичанин, който опитва да спре цигарите е използвал електронна цигара, с която да замести вредния си навик. Вейпингът е ефективен метод за отказ от тютюнопушене и е най-популярната помощ - използвана е при 27,2% от пушачите, които се опитват да спрат цигарите в Англия през 2020 г., посочиха изследователите от известния King’s College в Лондон в миналогодишния си седми независим доклад на Агенцията по обществено здраве на Англия (PHE).
Наскоро лекарите на Острова получиха и точни указания за комуникиране с пациентите, които искат да спрат цигарите, но не могат без подкрепа от алтернатива или специализирана помощ. Експертите работят по ясни правила, според които имат право да посъветват пушачите да заменят цигарите с вейп продукти, ако не могат да откажат пушенето по друг начин. Гайдлайнът насърчава и отпускането на електронните цигари с рецепта и ваучер на най-уязвимите финансово пушачи, които са и най-голямата група.
„Трябва да информираме хората за това, което сме открили – кой е най-подходящият метод за тях заедно с психологическата подкрепа. По отношение на електронните цигари - трябва да им дадем ясна информация и съвет, да им кажем, че всяко пушене е вредно, че употребата на електронна цигара е вероятно по-малко вредно от пушенето“, обясни Пол Линкълн от Националния институт за клинично и здравно обслужване (NICE).