Изследователи под ръководството на проф. Стефан Газер от Националния университет на Сингапур са изяснили по какъв начин имунната система успява да разпознава раковите клетки и защо често защитните системи на организма се оказват неспособни да унищожат тумора.
Изследването е публикувано в сп. Immunity, съобщава EurekAlert!
Учените са изяснили, че ключов компонент, който подсигурява отговора на имунната система, е ензимът MUS81. Този белтък, който се отнася към ендонуклеазите, осигурява разрязването на ДНК в ядрото на клетката.
В раковите клетки фрагментите ДНК не се разпадат на отделни нуклеотиди, а се транспортират в цитоплазмата. Намирайки се на неправилно място на клетката, фрагментите ДНК включват имунна реакция.
Разрязаната ДНК провокира отделянето на интерферон, който активира клетките на имунната система – макрофагите и Т-клетките, които нападат раковите клетки и ги унищожават. Учените са успели да блокират гена, отговорен за синтеза на MUS81, в резултат на което ДНК не се разрязвала и не активирала реакцията на имунитета.
Това доказало, че ендонуклеазата играе важна роля в борбата на организма срещу злокачествените тумори.
Изследователите са изяснили също така, че MUS81 се синтезира в клетките на различни тумори, включително рак на простатата, рак на млечната жлеза, колоректален рак, рак на матката, левкемия и меланома.
Освен това се оказало, че някои видове химиотерапия допринасят за активирането на гените, отговорни за формирането на MUS81, което може да предизвика по-мощен имунен отговор. Според учените използването на тези методи в съчетание с имунотерапия може да позволи по-ефективно да се лекува рак.
Една от важните функции на MUS81 също така се заключава в осигуряване на процеса на обмен на ДНК участъци между двойни хромозоми при мейоза.