Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мозъкът на безделниците "пресъхва" на преклонни години

15 февруари 2016, 07:45 часа

Ниското ниво на физическа активност в средните години на живота може да допринесе за съществено намаляване на размерите на мозъка на човека по време на старостта, твърдят неврофизиолози в статия, публикувана в сп. Neurology.

"Открихме пряка връзка между ниското ниво на физическа активност и лошата физическа подготовка в един период от живота на човека и размерите на мозъка след няколко десетилетия, което говори, че безделниците ускоряват стареенето на мозъка", казва Никол Спартано от Бостънския университет (САЩ).

Спартано и колегите ѝ стигнали до този извод, като изучили данните, събрани за 20 години наблюдения на 1500 доброволци, участващи в проект по мониторинг на здравето на сърцето и другите органи на тялото.

В началото и в края на това изследване неговите участници преминали тест за физическа готовност, като тичали на пътека, след което учените изследвали мозъка им с томограф.

Степента на физическа активност била измервана въз основа на това, колко кислород можело да изгаря тялото на доброволците за минута ходене или тичане на пътеката, а също колко дълго можели да тичат, докато честотата на тяхното сърцебиене достигнела определен праг.

Като съпоставили резултатите от тестовете на пътеката за бягане със снимките от МРТ, Спартано и колегите ѝ разкрили необичайна закономерност – колкото по-ниско било нивото на физическа готовност на доброволеца и колкото по-бързо се уморявал той, толкова по-малък ставал неговият мозък 20 години след началото на експеримента. Средно понижението на пиковото ниво на употреба на кислород с 9 единици съответствало на загуба на една година живот за мозъка.

Освен това аналогични последствия били характерни и за хората, чието кръвно налягане и пулс нараствали по време на тичане по-бързо, отколкото на здравите доброволци, редовно практикуващи спорт. Това също говори, че ниското ниво на физическа активност се отразява негативно на процеса на стареене на мозъка.

Засега учените не знаят с какво е свързан този феномен – дали се предизвиква от "изсъхване" на мозъка поради ниското ниво на физическа активност, или е следствие на друг процес в организма. Спартано и колегите ѝ се надяват, че бъдещите наблюдения ще намерят отговор на този въпрос, допълва РИА Новости.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес