Циститът е изключително неприятно заболяване, което вгорчава живота. По правило от него страдат жените, като причините са две. Те имат един анатомичен недостатък в сравнение с мъжете: уретрата на дамите е по-къса. Освен това анусът и уретрата са разположени по-близо и това спомага за пренасяне на инфекцията, която в над 80% от случаите е с бактерията Ешерихия коли. Отслабена имунна система, каквато е тя често в края на зимата, както и някои грешки в начина на живот също имат вина за цистита.
Как точно става заразяването
Има ли риск да прихванем микробите, ако ползваме например една и съща тоалетна в службата или у дома, където някой друг е болен?
Пренасянето на бактериите е възможно, но няма опасност да се заразим чрез тоалетната седалка, коментират експерти, цитирани от сайта Bolenzdrav.com. Любопитното е, че обикновено става дума за индиректна инфекция.
Възможно е жена с цистит да не измие добре ръцете си, след като е ползвала тоалетната. След това прехвърля бактерии на други предмети - кърпи, дръжки на вратите. Оттам патогените могат да достигнат до ръцете на друга жена, която се заразява, докосвайки гениталната област, докато ходи в тоалетната.
Опасността да пипнете цистит от мръсни ръце е много по-голяма, отколкото от капки урина на друг човек в общата тоалетна, предупреждават лекарите. Затова основният съвет за профилактика е да си мием по-често и грижливо ръцете със сапун.
Освен бактерии, които обитават червата, други възможни причинители на възпалението на пикочния мехур може да са някои гъбички, определени вируси и бактерии като стафилококи или Proteus mirabilis.
Циститът може да се активира и от полово предавани патогени, макар това да става по-рядко. Те включват гонококи (причиняват гонорея) и хламидия. Хламидиите може да предизвикат хронично възпаление на матката, фалопиевите тръби и яйчниците. Ако инфекцията на пикочния мехур се дължи на полово предавани патогени, важно е да се лекува и сексуалният партньор. По този начин може да се избегне повторно заразяване.
Хормонални проблеми и слаб имунитет улесняват инфекцията
В много случаи обаче човек не се заразява от други хора с цистит. В червата на всеки човек живеят нормално различни бактерии, които там не причиняват вреди. Ако обаче попаднат в уретрата поради анатомичната близост, може да започнат да се размножават усилено и да се придвижат нагоре по пикочните пътища. Там вече причиняват възпаление.
Тялото ни има естествени механизми, за да се справи с пикочна инфекция. Киселата среда на влагалището пречи за проникване навътре на бактериите. При уриниране пък бактериите се изхвърлят по естествен начин навън. Тази естествена защита може да не сработи понякога, а причините обикновено са:
• Отслабена имунна система (поради диабет, стрес, медикаменти или физическо претоварване);
• Хормонални промени. Ниският естроген (например около менопаузата) намалява броя на лактобацилите, които осигуряват киселинната защитна функция във влагалището;
• Престараване с интимната хигиена. Прекалено много сапун или интимен лосион може да отслаби естествената защитна функция на лигавиците;
• Недостатъчен прием на течности. Ако не пиете достатъчно вода, чай, сокове, няма как пикочните пътища да се прочистят по естествен път;
• Повече секс. Този тип цистит се нарича още “цистит на медения месец”. Прекаленото дразнене на вагиналната лигавици намалява естествената им защитна функция. Този тип цистит често се среща в началото на връзката, затова го наричат "цистит на медения месец".
• Основни заболявания (камъни в бъбреците) или малформации на пикочните пътища (твърде къса или прекалено стеснена уретра).
Бактериите, които причиняват цистит, може да попаднат на ръцете ви и на много обществени места:
• Количката в супермаркета;
• Обществени дисплеи - например на банкоматите;
• Дръжките на вратите или вътре в градския транспорт.
След като бактериите са попаднали вече на ръцете, пренасянето им в интимната област е лесно при следващо ползване на тоалетната.
Как да се пазим от цистит
Има обаче различни мерки, които могат да помогнат да се предпазите от възпаление на пикочния мехур, особено ако то често ви навестява.
1. Най-важният съвет е да пиете достатъчно течности, най-добре вода, чай или пресни сокове. Така промивате пикочния мехур и е по-малко вероятно патогените да се задържат там.
2. Помислете за подходящи контрацептиви. Ако имате склонност към цистит, използвайте презервативи. Те са доста добра защита от патогени. Механични контрацептиви като диафрагми и спирали, както и спермицидни кремове, не са подходящи в случая.
3. Не отлагайте ходене по малка нужда! Задържането на урината е особено вредно, с оглед на инфекциите. Не чакайте пикочния мехур да се препълни, ходете до тоалетната горе-долу веднъж на два часа. Винаги уринирайте след полов контакт, така промивате по естествен начин микробите и рискът от инфекция пада.
4. Спазвайте добра хигиена в интимната област! Не използвайте сапуни или дезинфектиращи, парфюмирани продукти. Само вода е достатъчно за всекидневното измиване. След ходене по голяма нужда винаги се бършете отпред назад. Така бактериите от стомашно-чревния тракт няма да попаднат в пикочните пътища.
5. Пазете се от простуда! Избягвайте преохлаждане и простуда, независимо за коя част от тялото става дума. Най-вече пазете корема и кръста добре затоплени.
6. Избирайте подходящо бельо. Купувайте бельо от памук, което може да се пере и на висока температура (60 градуса). Гледайте то да не е прекалено впито, за да не дразни чувствителната кожа в гениталиите. В този смисъл бельото тип “прашка” е крайно неподходящо за жени, които страдат от цистит.
7. Предпазване с лечебни растения. Остър цистит няма да мине само с билки. Лекарят ще ви препоръча подходящ антибиотик, ако възпалението и болката са твърде силни. След това се правят контролни изследвания за бактерии в урината и ако процесът е овладян, може да се продължи с прочистване на пикочните пътища за около месец с помощта на билки и добавки. Тази природна терапия може да се ползва и за профилактика.
Билките, които се препоръчват за целта, са енчец, очиболец, полски хвощ, дръжки от череши, коса от царевица, листа от бреза, хвощ, брош, гръмотрън и други. Много хвалена е и червената боровинка, макар специалистите спорят за ефекта от нея. Някои я препоръчват като част от терапията, а други смятат, че от нея няма кой знае каква полза.