Замайването в легнало положение е симптом, който може да бъде причинен от ситуации като лабиринтит, доброкачествен пароксизмален позиционен световъртеж, мигрена или синдром на Ménière.
Д-р Наталия Пруденсио ни разказва за това състояние - тук!
В зависимост от причината, световъртежът в легнало положение може също да бъде придружен от симптоми като загуба на слуха, гадене, повръщане, загуба на паметта и чувствителност към светлина.
Основните причини за световъртеж в легнало положение са следните.
1. Лабиринтит
Лабиринтитът е възпаление, което засяга областта на вътрешното ухо, която е отговорна за слуха и равновесието, и може да причини симптоми като замайване в легнало положение или в друга поза, световъртеж, загуба на слуха, гадене или общо неразположение.
Лечението, посочено от отоларинголога, се състои от употребата на лекарства за замаяност, световъртеж, звънене в ушите, гадене или повръщане и физиотерапия.
Още: Какво да правим при сутрешно виене на свят
2. Вестибуларен неврит
Вестибуларният неврит е нарушение във вътрешното ухо, което причинява симптоми като замайване в легнало положение, внезапен и тежък световъртеж, дисбаланс, гадене и повръщане.
Лечението обикновено включва контролиране на симптомите с употребата на лекарства, които трябва да бъдат предписани от отоларинголог.
3. Доброкачествен пароксизмален позиционен световъртеж и маневра на Епли
Доброкачественият пароксизмален позиционен световъртеж е нарушение във вътрешното ухо, което причинява симптоми като усещането, че светът се върти, загуба на равновесие; замаяност при лягане, ставане или обръщане в леглото по време на сън или когато гледате бързо нагоре.
Лечението трябва да се извърши от оториноларинголог или общопрактикуващ лекар, като се извърши т. нар. „маневра на Епли“ - специфично упражнение за повторно позициониране на кристалите на калциевия карбонат във вътрешното ухо.
4. Мигрена
Мигрената е хронично неврологично състояние, което причинява замаяност, включително в легнало положение, както и други симптоми като умерено до силно главоболие, гадене, повръщане, изтръпване на тялото и чувствителност към светлина.
Неврологът може да препоръча употребата на противовъзпалителни, аналгетици, триптани или антиеметици; също почивка и акупунктура.
5. Бременност
Натискът на матката върху кръвоносните съдове по време на бременност може да причини замайване в легнало положение по време на бременност, особено когато жената лежи по гръб.
Препоръчително е да лежите настрани, с лице наляво, или да поставите висока възглавница под краката си.
Още: Виене на свят сутрин - какви заболявания издава
6. Синдром на Мениèр
Синдромът на Mениèр е рядко заболяване, което засяга вътрешното ухо. Представлява натрупване на прекомерно количество течност в ушните канали, причинявайки замаяност или замайване в легнало положение или в друга позиция, световъртеж, загуба на слуха и чести шумове в ушите.
Лечението при ларинголога включва употребата на лекарства; лекарят може също да препоръча диетични промени, като намаляване на приема на сол и избягване на кофеин, шоколад и алкохол.
7. Травми на главата
Нараняванията на главата, като мозъчно сътресение или фрактура, са състояния, които могат да възникнат поради автомобилни катастрофи, по време на спортни или развлекателни дейности или падания, причинявайки симптоми като замайване в легнало положение или в друга позиция, повръщане, силно главоболие и загуба на памет.
В умерени или по-тежки случаи може да бъде предписана операция за облекчаване на налягането в главата и контролиране на кървенето. В тези случаи обикновено е необходимо приемане в интензивното отделение за няколко дни.
Кога да посетите лекар?
Препоръчително е да посетите лекар, когато замаяността в легнало положение е упорита или придружена от други симптоми като:
- трудно говорене;
- загуба на слуха;
- треска;
- загуба на зрение или двойно виждане;
- болка в гърдите;
- изтръпване.
Освен това е важно да се консултирате с общопрактикуващ лекар в случаи на припадък или ако лицето има висок риск или анамнеза за инсулт.
Внимание! Тази статия е само за информация. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!