Много хора търсят заместители на захарта и прибягват до консумацията на нейни заместители, разчитайки на това, че те са безвредни.
Злоупотребата със захар сега се счита за един от ключовите фактори за разпространението на инсулинова резистентност, затлъстяване и свързаните с тях заболявания. Хората с диабет трябва напълно да премахнат добавената захар от диетата си. Трябва обаче да внимавате при избора на подсладители - например фруктозата като такъв заместител може сериозно да навреди на организма.
Руският лекар д-р Сергей Агапкин съветва да не се използва фруктоза като подсладител, определяйки замяната на захарта с нея като опасна за черния дроб.
Вреда от фруктозата
Не трябва да се консумира фруктоза в чист вид, казва доктор Сергей Агапкин. Той отбелязва, че замяната на захарта с фруктоза може да доведе до мастно чернодробно заболяване.
Лекар разби два от най-големите митове за захарта
„Фруктозата, за съжаление, почти никога не се използва от нашето тяло в чиста форма, така че черният дроб започва да работи усилено, почти веднага, за да я преработи в мазнини, а това бързо води до появата на неалкохолна мастна чернодробна болест“, предупреждава лекарят.
Д-р Сергей Агапкин отбеляза, че много изследователи свързват случаите на мастна чернодробна болест с консумацията на сладки газирани напитки, често наситени с фруктозен сироп.
Тъй като фруктозата има по-малък ефект върху освобождаването на инсулин, тялото не забелязва, че получава значително количество лесно достъпна енергия. В резултат на това мозъкът не изпраща сигнали за ситост и човек продължава да яде, въпреки фалшивото чувство на глад.
Проблемът допълнително се утежнява от факта, че фруктозата е два пъти по-сладка от глюкозата, което я прави „по-вкусна“. Освен това фруктозата веднага се превръща в глюкоза в черния дроб. Проблемите с нивата на холестерола или триглицеридите могат да окажат значително влияние върху развитието на редица заболявания.
Черният дроб е отговорен за метаболизма на глюкозата и мазнините в тялото. Излишъкът от сладко (особено под формата на фруктоза) и мазнини нарушава естественото му функциониране, което води до инсулинова резистентност, диабет, затлъстяване, цироза и рак на черния дроб.
По-специално, не се препоръчва да се ядат продукти с добавена фруктоза (сладкарски изделия на нейна основа). Но яденето на пресни плодове и плодове, напротив, е полезно, тъй като те съдържат много витамини, пектини и минерали, необходими за черния дроб.
Какви са симптомите на неалкохолното мастно чернодробно заболяване?
Заболяването, характеризиращо се с патологично омазняване на черния дроб, може да причини жълтеница, която кара кожата и очите да изглеждат жълтеникави, както и да доведе до синини и сърбеж по кожата. Може също да се появят тъмна урина, подуване на корема, повръщане, тъмни и лепкави изпражнения и епизоди на объркване.
Какво се случва, ако се откажете от захарта за месец, година или завинаги?
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.