Симптомите на висока кръвна захар често остават незабелязани.
“Сред често срещаните симптоми на висока кръвна захар и диабет лекарите обикновено посочват прекомерна жажда, суха кожа, особен апетит за сладко и често уриниране. Раздразнителност - много пациенти също говорят за това. Също така е важно да сте наясно с необичайни прояви, които могат да бъдат свързани с болестта. Ранната диагностика, както е известно, помага за навременното започване на лечението и предотвратяването на опасни усложнения”, казва д-р Екатерина Иънг.
Лекар: Тези ястия свалят кръвната захар и са най-добрите за кръвоносните съдове
Симптомите на висока кръвна захар, които остават незабелязани
“Например, при висока захар и диабет, заболяването на венците може да прогресира. Диабетът може да влоши пародонтита и по подобен начин пародонтитът е рисков фактор за висока кръвна захар (хипергликемия), определящ фактор за диабета“, съобщава експертът.
Специалистът отбелязва също, че нивата на кръвната захар, по-високи от нормалното, насърчават растежа на микробите и нарушават имунния отговор на организма. Захарният диабет понякога е придружен от бактериални и гъбични инфекции.
В допълнение, не пренебрегвайте периодично изтръпване и парене, изтръпване на краката.
Лекарят напомня, че диабетната невропатия е вид увреждане на нервите, което се среща при хора с диабет.
Експертите отбелязват, че повечето хора с начален диабет, както и тези, които вече са диагностицирани с това заболяване, се оплакват от постоянна умора. Тялото трябва да работи извънредно, за да преработи цялата захар, която получава.
Ендокринологът д-р Екатерина Йънг посочва симптомите на „захарното лице“. Според специалиста човек вече е изложен на риск, ако поради възпаление дълго време по кожата му се появяват подкожни пъпки. Други признаци включват сухота, лющене, загуба на еластичност, бръчки, паякообразни вени, подуване, матов тен и пигментация.
Това заболяване се характеризира с множество метаболитни нарушения:
- на глюкозата
- на протеиновия метаболизъм;
- на въглехидратния метаболизъм;
- на липидния метаболизъм;
- на водно-солевия баланс;
- на минералния метаболизъм.
Основната роля в развитието на патологията играе инсулинът, протеиново-пептиден хормон на панкреаса. Той е отговорен за поддържането на нормални нива на глюкоза в кръвта, като осигурява навлизането й в тъканните клетки за тяхното хранене.
При захарен диабет метаболитните процеси са в дисбаланс. В зависимост от вида на заболяването или панкреасът не произвежда достатъчно инсулин, или тялото губи чувствителност към него. В резултат на това глюкозата не достига до клетките, а се натрупва в кръвта. Тъканите изпитват енергиен глад.
И двата типа на заболяване ( тип 1 и типи 2) се характеризират с чести пристъпи на глад, постоянно чувство на жажда и често уриниране. Всичко това са признаци на хипергликемия. Това означава, че в кръвта на пациента има много захар. Не трябва да се ограничава в течността, за да се избегне дехидратация.
Захарният диабет също е придружен от следните симптоми:
- замъглено зрение;
- изтръпване на крайниците;
- повишено изпотяване;
- повишена умора;
- мускулна слабост;
- дълго зарастване на рани;
- сърбеж по кожата;
Лекар: НЕ яжте тези храни на закуска, вдигат кръвната захар
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист! Предоставената в нея информация не може да се използва за самодиагностика!