Глюкозата е основният източник на енергия за хората. Тя влиза в тялото заедно с храната и навлиза в кръвта по време на храносмилането. Тогава панкреасът започва да произвежда инсулин, който кара глюкозата да навлиза в клетките.
"Веднага след хранене нивото на кръвната захар се повишава и след това постепенно пада“, обясни ендокринологът Олга Махова.
Колко често трябва да проверявате кръвната захар?
"Ако човек е ял шоколад, торта, няколко лъжици конфитюр или друга храна, богата на прости въглехидрати, глюкозата се повишава бързо. Пастата, кашата или други бавни въглехидрати отнемат повече време за разграждане в стомаха и червата, така че глюкозата навлиза в кръвта бавно и постепенно, нивото й не се повишава толкова много", казва още лекарят.
Нормални нива на кръвната захар при жените
За определяне на стойностите на захарта в кръвта се прави кръвен тест. Тъй като храната пряко влияе върху показателите, обикновено изследването се прави сутрин преди закуска.
На празен стомах в здраво женско тяло нивото на глюкозата е около 3,9–6,1 mmol/l, а след хранене се повишава до 7,8 mmol/l. Ако получите тези резултати, поздравления, това означава, че всичко е наред с глюкозата ви.
Според възрастатта при жените нормата за кръвна захар е съответно:
- до 50 години - 3,9-6,1 mmol/l
- от 50 до 60 години - 3,8-5,9 mmol/l
- от 60 до 90 години - 4,2-6,4 mmol/l
- над 90 години - 4,6-6,9 mmol/l
"Но понякога, показателите могат да варират и да надхвърлят здравословните граници. Това все още не означава проблем. Ако нямате никакви заболявания, тялото ви скоро ще върне нивата на глюкозата в норма", казва лекарят.
„Ако тялото получи повече глюкоза, отколкото се нуждае в момента, нейният излишък се отлага в клетките на черния дроб и мускулите под формата на гликоген“, казва Олга Махрова.
"Когато нивата на кръвната захар намаляват, панкреасът произвежда друг хормон - глюкагон. Той „разопакова“ запасите от гликоген, така че тялото да може да ги използва. Благодарение на тази схема глюкозата остава в нормални граници. Но има моменти, когато тялото се проваля. И тогава човек може да изпита както хипогликемия - липса на глюкоза, така и хипергликемия - нейния излишък", казва лекарят.
При жените нивата на глюкозата се повлияват и от менструалният цикъл.
Прогестеронът е женски полов хормон, който се произвежда от яйчниците след овулация. Той подготвя матката за бременност и е отговорен за носенето на детето. Най-високата концентрация на прогестерон се наблюдава на 21-23 дни от цикъла (с продължителност на цикъла 28 дни). Ако не настъпи бременност, прогестеронът се произвежда след началото на менструацията още 10-14 дни.
"Проучванията показват, че прогестеронът намалява чувствителността към инсулин с до 24%. Това не се отнася за всички жени, но при някои хипергликемията (повишена захар) през този период дори се проявява клинично. Ако една жена вече е диагностицирана със захарен диабет, е необходимо да се консултирате с гинеколог-ендокринолог относно приема на лекарства, понижаващи глюкозата, за да вземете предвид колебанията в нивата на захарта по време на цикъла", споделя още лекарят.
Как плодовете влияят на кръвната захар?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!