Закуската е едно от най-важните хранения за деня, но някои храни привидно “маскирани” като полезни, могат да се окажат вредни не само за цялото тялото, но и конкретно за панкреаса.
Най-вредната закуска за панкреаса
Сладките кисели млека и извара, сокове и нектари, нискомаслените млечни продукти, инстантниет зърнени закуски не са най-добрият вариант за закуска. Както съобщава руският лекар и диетолог д-р Лиза Атенская по един или друг начин всички тези продукти са свързани с консумацията на захар. Например, подсладената извара и плодовото кисело мляко съдържат много захар: съдържанието й в някои случаи може да достигне до 15%. Към храните с ниско съдържание на мазнини често се добавят и подобрители за подобряване на вкуса им. И това в много случаи са различни захари.
Лекар: Това е най-добрата зимна закуска за затопляне на тялото
Лекарят посочва, че инстантните зърнени закуски също не са най-добрата опция. Те обикновено са силно натрошени и запарени, което значително намалява хранителната им стойност. Всъщност, консумирайки такава закуска, човек насища тялото си с „празни калории“.
„Освен това те съдържат захар, подобрители на вкуса, синтетични аромати и други добавки, които подобряват миризмата и вкуса им“, отбелязват експертите.
В допълнение, не само храните, съдържащи захар, влияят негативно върху теглото и тялото като цяло, което впоследствие причинява проблеми с панкреаса. Органът „не харесва“ мазни храни, ако има твърде много в диетата. Редовната консумация на хляб, сирене и масло за закуска е малко вероятно да бъде от полза. Благодарение на високото съдържание на холестерол и триглицериди, тази комбинация от продукти увеличава натоварването на панкреаса и ускорява развитието на атеросклероза на кръвоносните съдове. “От гледна точка на комбинацията от мазнини и захар, трябва да внимавате с продукт като мюсли. Ако желаете да консумирате овесени ядки на закуска, добре е да ги приготвите сами у дома. В допълнение към голямото количество захар, готовото мюсли съдържа твърде много мазнини под формата на растителни масла“, съобщава експертът и добавя, че посоченото количество ядки и сушени плодове на състава на опаковката невинаги отговаря на действителното съдържание.
“Гранола и мюсли със захар, бързо приготвящи се овесени ядки, печива от рафинирано брашно, пържени картофи и бял ориз са почти напълно лишени от фибри и повечето витамини и минерали, поради което се препоръчва да ги сведете до минимум в диетата си”, отбеляза диетологът д-р Лиза Атенская.
Учени: Закуската по това време предпазва от инфаркт
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със спецалист!