Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Това е най-добрият начин за контрол на диабета

10 август 2024, 23:26 часа

Финландски учени проведоха проучване и установиха, че правилното хранене и упражнения могат да предотвратят риска от развитие на диабет - дори ако имате повишени нива на глюкоза и сте предразположени към заболяването. Това споделя руският ендокринолог д-р Зухра Павлова, позовавайки се на резултатите от проучването. 

Най-добрият начин за контрол на диабета

„Представено е още едно научно доказателство за ползите от здравословния начин на живот за превенцията на диабет тип 2. Във Финландия е проведен експеримент с участието на хиляди мъже на възраст 50-75 години с повишени нива на кръвната захар. Повече от 600 от тях се съгласиха да променят начина си на живот към по-добро, останалите станаха контролна група", казва експертът.

Кои плодове могат да се ядат при диабет тип 1 и тип 2 

"Участниците от групата за здравословен начин на живот многократно получиха препоръки за правилно хранене и повишена физическа активност. Те значително подобриха диетата: добавиха висококачествени мазнини, диетични фибри, зеленчуци и плодове. Имаше и повече спорт в живота на субектите. В резултат на това сред доброволците от здравата група имаше значително по-малко от тези, които в крайна сметка развиха диабет тип 2 (в сравнение с контролната група). Генетичният риск не играе роля", допълва ендокринологът.

Д-р Павлова допълва, че дори наследствената предразположеност към диабет не е 100% гаранция, че ще развиете и това заболяване.

"Основното е да се вземат превантивни мерки, които като цяло ще се отразят положително на здравето", отбелязва д-р Павлова. 

Балансирано хранене при диабет

Храненето при захарен диабет има следните цели:

  • поддържане на нормално телесно тегло;
  • поддържане на нормални нива на холестерола;
  • поддържане на нормални нива на глюкоза.

Поддържането на нормално телесно тегло и нива на холестерола е важно за всички хора, не само за пациентите с диабет.

Има общи принципи на здравословно хранене , които се препоръчват за всички хора (както със, така и без диабет):

  • яжте храни с високо съдържание на фибри (зеленчуци, пълнозърнест хляб, пълнозърнеста каша);
  • яжте свежи зеленчуци и плодове поне 5 пъти на ден;
  • премахване или минимизиране на консумацията на рафинирани въглехидрати (захар, печива, сладки напитки, масло и бутер тесто);
  • елиминирайте или сведете до минимум консумацията на транс-ненаситени мазнини (преработени растителни мазнини, съдържащи се в маргарин, сладкарски изделия, майонеза и готови сосове и др.);
  • изберете месо с намалено съдържание на мазнини (например пиле без кожа);
  • изключете от диетата субпродукти, колбаси, пушени меса, полуготови продукти, замразени храни, тлъсти меса, масло;
  • намалете консумацията на готварска сол до 2,4 g/ден;
  • яжте риба поне 2 пъти седмично;
  • консумирайте храни с високо съдържание на омега-3 полиненаситени мастни киселини (мазна морска риба, варена или печена, най-малко 140 грама на седмица и за предпочитане 280 грама на седмица за жени в детеродна възраст и 560 грама на седмица за мъже и жени в менопауза, с това е не повече от 100 гр риба на ден; зехтин, ленено семе, соево, памучно и рапично масло, но не повече от 2 супени лъжици каквото и да е масло на ден като част от цялото хранене);
  • яжте поне 3 пъти на ден, а за предпочитане 5-6 пъти на ден на малки порции.

Може ли да се яде пъпеш при диабет?

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес