“2024 г. беше майсторски клас по унищожение на климата”- с тези думи генералният секретар на ООН Антониу Гутереш откри COP29. Тази година домакин на събитието е Азербайджан. Конференцията е най-важният форум в света, посветен на предизвикания от човека парников ефект. В него участват над 100 държавни и правителствени лидери.
“Народите трябва да платят или човечеството като вид ще плати цената. Финансирането на борбата с изменението на климата не е благотворителност, а инвестиция. Тези действия не са по избор, а са задължителни, за да можем да живеем всички заедно в един по-чист и приветлив свят”, добави той. Според прогнозите на Европейската служба за климата вече е почти сигурно, че 2024 г. ще бъде най-топлата в историята на света.
Още: ООН: Борбата срещу глобалното затопляне ще продължи и след Тръмп
В срещата взе участие и българският президент Румен Радев. "Нито един регион на света не е пощаден от смъртоносните и скъпоструващи природни бедствия, предизвикани от климатичните промени, затова всички страни трябва да предприемат повече усилия за интегриране на адаптацията към климатичните промени и устойчивото развитие във всички политики и стратегии", заяви Радев в Баку на международната среща на върха COP29.
Пред участниците той подчерта, че България е решена не само да бъде част от инициативите за регионално енергийно сътрудничество в Централна и Източна Европа, Балканите и Черноморския регион, но и за укрепване на връзките между ЕС и страните извън него, които споделят българските приоритети за климатична неутралност, справедлив енергиен преход, енергийна сигурност и нисковъглеродни технологични иновации. За втора поредна година в рамките на COP България има и собствен павилион, посветен на конкурентоспособността при нулеви въглеродни емисии, декарбонизацията на чистите технологии и зелените инициативи за региона на Югоизточна Европа.
Още: Зеленски отказа да приеме Гутереш заради визитата му в Русия