Хепатологът и гастроентеролог д-р Андрей Якушев посочва безпогрешен начин да разберете, че имате проблеми с черния дроб.
Според лекаря, въпреки че чернодробните заболявания могат да бъдат диагностицирани без специални изследвания само в по-късните стадии на заболяването, понякога те имат външни прояви.
Признаците, които издават проблеми с черния дроб
Според лекаря за заболявания на органа говори фактът, че кожата пожълтява. Лекарят уточнява, че първо пожълтяват лигавиците в устата, след това очите, а след това и кожата. Освен това може да се подозира проблем с черния дроб, ако човек изпитва тъпа болка и тежест в десния хипохондриум - това може да означава, че органът се е увеличил по размер.
Как да се справите с омазнения черен дроб - 4 природни лека, които наистина помагат
Третият признак д-р Якушев определя палмарна еритема - зачервяване на кожата на дланите.
„При мъжете този признак в повечето случаи показва наличието на увреждане на черния дроб, при жените е по-трудно да се определи със сигурност причината за него, но определено си струва да му се обърне внимание“, обяснява лекарят.
Освен това при чернодробни заболявания може да се появи кожен сърбеж и паякообразни капиляри, излъчващи се като паяжина от съда и побеляващи при натиск. Често се появяват при тежко чернодробно заболяване – цироза, отбелязва лекарят.
Черният дроб е основният филтър на цялото тяло, който отговаря за метаболизма, обработката и елиминирането на токсините и поддържането на метаболизма. Чернодробната дисфункция може да бъде сигнализирана от безсъние, летаргия и умора.
Какви други симптоми не могат да бъдат пренебрегнати и как да разпознаете проблема навреме, казва д-р Ирина Строкова.
Черният дроб няма нервни окончания и затова не боли. Болката в дясната прекостална област възниква поради възпаление на серозната мембрана на увеличения черен дроб, както и поради аномалии във функционирането на жлъчните пътища.
„Симптомите на чернодробно заболяване включват повишена умора, безсъние, подуване, чести пристъпи на гадене и повръщане, горчивина в устата, жълто покритие на езика, чувство на тежест, дискомфорт и болка в десния хипохондриум. Трябва да сте нащрек и за такива външни признаци като пожълтяване на лигавиците и кожата, промяна в цвета на урината (потъмняване) и обезцветяване на изпражненията“, казва д-р Ирина Строкова.
"Ако се появят такива симптоми, трябва незабавно да се свържете с специалист - терапевт или гастроентеролог. Лекарят определено ще предпише следните лабораторни изследвания: пълна кръвна картина, общ тест на урината, копрограма, биохимични тестове, ALT, AST, GGTP, LDH, алкална фосфатаза, общ билирубин и фракции. Увеличаването на чернодробните ензими и други показатели може да показва наличието на патологии. Заболяванията се диагностицират с помощта на ултразвук. За изясняване на диагнозата е възможно да се извърши CT, MRI и фибросканиране - неинвазивна ултразвукова еластометрия", допълва още експертът.
Кои са най-полезните плодове за черния дроб?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!