Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: тази перфектна закуска удължава живота!

09 ноември 2023, 07:45 часа

Всеки вече знае: закуската е най-важното хранене за деня. Също и според диетолога д-р Натаниел Вюниски пропускането на първото хранене за деня може да повлияе на когнитивното ви представяне пред бъдещи събеседници, да влоши паметта и концентрацията. Ето защо е важно да дадете приоритет на перфектната закуска, за да си гарантирате един добър и успешен ден.

Закуската е първият източник на енергия, след като организмът е прекарал часове без храна. Затова навикът да се закусва е свързан с по-нисък риск от сърдечни заболявания, според проучване, публикувано в Journal of Nutrition. Това е така, защото храната помага за ситост, допринасяйки за контрол на теглото - стига да е налице подходяща комбинация от продукти.

Още: 3 храни, които възрастните хора трябва да ядат на закуска

Три съвета за перфектна закуска

1. Комбинирайте храни от всяка група

Една перфектна и пълноценна закуска трябва да съдържа храни, способни да предложат трите макронутриента: протеини (белтъчини), въглехидрати и мазнини. В крайна сметка всеки от тях предлага специфични функции и ползи за организма.

Какви са ползите от въглехидратите?

Например, въглехидратите са от съществено значение за генерирането на енергия. Нещо повече, тези храни могат да бъдат богати на фибри, като плодове, пълнозърнест хляб и зърнени храни, които помагат за правилното функциониране на червата.

Не забравяйте белтъчините за перфектна закуска!

Протеините са от съществено значение за ситостта и поддържането на мускулна маса. Затова изберете белтъчини от животински произход, присъстващи в яйцата, млякото и производните им; също с растителен произход, като соев протеин.

Дори мазнините не бива да бъдат изключени от менюто!

Първоначално мисълта за „мазнини“ на закуска може да предизвика отрицателна конотация. Консумацията на този макронутриент обаче е от съществено значение, тъй като те са предшественици на хормоните и пряко влияят върху усвояването на някои видове витамини. От друга страна, важно е да запомните, че има „добри“ и „лоши“ мазнини, които трябва да се консумират с различна честота по време на една балансирана диета. Затова избирайте храни като зехтин, ленено семе, чиа, авокадо, риба и маслодайни ядки (орехи, бразилски орехи, бадеми), които са чудесни източници на „добри“ мазнини.

Още: Как се прави съвършеният ОМЛЕТ

2. Направете удачни и позитивни хранителни комбинации!

Витамините и минералите са основни микроелементи за правилното функциониране на тялото и имунитета. Затова преценете дали можете да увеличите консумацията на обогатени храни или на такива храни, които естествено съдържат тези елементи в по-големи количества. Освен от плодове и зеленчуци, витамини и минерали могат да бъдат получени чрез хранителни добавки, които са практични за приготвяне и осигуряват хранителни вещества в балансирани количества - в съответствие със строгите стандарти на съответните национални агенции.

3. Спазвайте рутинния график

Успешната балансирана диета е пряко свързана със здравословна рутина. С други думи, установяването на специфични и редовни часове за хранене и други дейности, включително сън и физическа активност, помага на тялото да установи ритъм за функциите, които изпълнява през деня – т. нар. „циркаден цикъл“. Освен това, когато храненето е нередовно, функционирането на организма е нарушено. По този начин се оказва негативно въздействие върху циркадния цикъл, което е пряко свързано с наддаване на тегло, затлъстяване и нисък имунитет.

Още: Това е най-опасната закуска за стомаха на възрастните хора

Източник: Terra

Внимание! Статията е само за информация. По въпросите в нея се допитвайте до медик-специалист!

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес