Благодарение на консумацията на една подправка, червата ви ще работят като часовник, според руския гастроентеролог д-р Сергей Вялов. Капсаицинът, съдържащ се в лютите чушки, може да подобри чревната подвижност и да стимулира процеса на храносмилане.
Ползи от лютите чушки
Те са с високо съдържание на фибри, които имат положителен ефект върху храносмилането и помагат при запек. Лекарят не препоръчва консумацията на продукта в големи количества.
Това е най-полезната подправка за червата след 40 години
"Лютият пипер стимулира чревната подвижност. Това означава, че храната преминава през нашия стомашно-чревен тракт много по-бързо. Но тук има малък нюанс: поради това свойство може да получим диария", обяснява д-р Вялов.
Освен това лютото не се препоръчва при проблеми със стомашно-чревната лигавица, гастрит, колит, язва, тъй като може да причини обостряне.
Дискомфортът и болката в червата също могат да сигнализират за неприятните последици от лютия пипер за тялото. В този случай трябва да се откажете от продукта, допълва лекарят.
Консумацията на люти чушки може да бъде от голяма полза за хората, тъй като има следните предимства:
- ползи за сърдечно-съдовата система
- ползи в борбата с възпалението
- предотвратяване на язви
- помощ в борбата с рака
- намаляване на болката
- укрепване и предпазване на кожата
- помощ при загуба на тегло
Заслужава да се отбележи, че подобно на други храни, чушките трябва да се консумират в строго ограничени количества като част от балансирана диета.
Според USDA 100 грама чушки съдържат (наред с други неща):
- вода: 87.74 гр
- енергия: 40 kcal
- мазнини: 0,2 гр
- въглехидрати: 9.46 гр
- захар: 5,1 гр
- диетични фибри: 1,5 гр
- калций: 18 мг
- магнезий: 25 мг
- калий: 340 мг
- натрий: 7 мг
- желязо: 1,2 мг
- фосфор: 46 мг
- витамин А: 59 mcg
- витамин Е (алфа токоферол): 0,69 mg
- витамин C (обща аскорбинова киселина): 242,5 mg
- фолат: 23 мкг
Чушките съдържат полезни за сърцето вещества като калий и витамин С. Изследванията доказват, че увеличаването на приема на калий, съчетано с намаляването на приема на натрий, може да подобри здравето на сърцето ни. В допълнение, лютите чушки могат да намалят холестерола и триглицеридите в кръвта, някои често срещани причини за инсулти и други сърдечно-съдови заболявания, допълва още експертът.
Преди това диетологът и специалист по хранене Евгений Арзамасцев сподели, че можете също да подобрите чревната функция, като консумирате броколи. Зеленчукът съдържа голямо количество фибри и витамин С. Едно от предимствата на зеленчука е и ниското му съдържание на калории.
Още: Този плод чисти червата и предпазва от атеросклероза
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.