Хъркането може да бъде смъртоносно, тъй като то увеличава риска от инсулт и инфаркт. Това споделя руският лекар д-р Алексей Хухрев.
Хъркане - причини
Това оплакване може да е симптом на обструктивна сънна апнея. Хората с това състояние изпитват временни паузи в дишането по време на сън, продължаващи от няколко секунди до минута.
"Ако не дишаме дълго време на сън, нивото на кислород пада критично. Мозъкът получава сигнал, че човек се задушава и го събужда", обяснява експертът.
Хъркането издава по-висок риск от тези опасни заболявания
„Това от своя страна води до повишаване на риска от инфаркт и инсулт. Сънят на човек се нарушава, той не спи достатъчно, започва да наддава допълнително, кръвното налягане и нивата на захарта се повишават“, допълва експертът.
Основните причини за коментирания проблем са следните:
Затлъстяване - учените отдавна са доказали, че дори при леко затлъстяване (индекс на телесна маса до 30), вероятността от такова заболяване се увеличава 8-10 пъти. С увеличаване на теглото честотата на хъркането се увеличава, както и вероятността от обструктивна сънна апнея. 60 процента от пациентите със затлъстяване степен 3 също са диагностицирани с коментирания проблем.
Пиенето на алкохол води до намаляване на мускулния тонус. Мекото небце, както и стените на фаринкса, напълно се отпускат, в резултат на което луменът на дихателните пътища значително намалява. Ако човек хърка дори без да пие алкохол, тогава след приемането му ситуацията може значително да се влоши, което може да доведе до сериозни последици. Под въздействието на алкохола мозъкът практически не реагира на никакви промени или стимули и случаите на спиране на дишането в това състояние се наблюдават доста често.
Пушенето оказва голям негативен ефект върху тялото, най-вече върху дихателните пътища и белите дробове. Токсичният ефект на съединенията, съдържащи се в дима, често е причина за постоянното подуване. В тази връзка се появяват нарушения във функционирането на дихателния апарат, което е особено очевидно в съня, когато тялото е напълно отпуснато.
Прием на хапчета за сън - такива лекарства имат много общо с алкохола по отношение на ефекта им върху тялото. Освен това, когато се използват хапчета за сън, има влошаване на реакцията на мозъка към стимули (в този случай хипоксия). Това може да доведе до кислороден глад на жизненоважни вътрешни органи;
Стареене - с годините мускулите губят тонус и съответно меките тъкани на фаринкса могат да увиснат, което води до блокиране на дихателните пътища. В спокойно състояние човек не може да контролира дишането си. Стените на фаринкса влизат в контакт една с друга и когато въздухът преминава през лумена, се появява коментираният проблем по време на сън.
Още: Простички, но ефективни съвети, с които да спрем хъркането
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!