Според руския диетолог д-р Мариат Мухина яденето на черен шоколад в напреднала възраст е полезно за поддържане на функционирането на кръвоносните съдове и мозъка и здравословни нива на холестерола в кръвта.
Още: Здравен съвет за деня, 16 февруари: Лекар: Ако имате диабет, това е перфектната закуска за вас
Още: Лекар: Тези хора могат да пият кафе със захар, здравен съвет за деня, 16 февруари
Ползи от шоколада за възрастните хора
Доктор Мухина отбелязва, че този продукт съдържа полезни вещества като витамини от група В, магнезий, калций, калий и желязо. Освен това е източник на антиоксидант, който подобрява мозъчната дейност при възрастните хора.
„Черните шоколадови изделия, в сравнение с други видове, ще има най-високо съдържание на теобромин, антиоксидант, който е полезен за мозъчните клетки. Той има стимулиращ ефект, подобрява когнитивните и интелектуалните функции, повишава скоростта на реакцията, вниманието и концентрацията, което е важно за възрастните хора“, посочва д-р Марият Мухина.
Лекар разкри какво се случва кръвното след 2 седмици, ако всеки ден ядете шоколад
Лекарят също така заяви, че това лакомство помага на възрастните хора да стабилизират холестеролните нива, което подобрява защитата срещу опасни съдови патологии, включително инфаркти, удари и атеросклероза. В допълнение, продуктът намалява склонността към депресия и спомага за поддържане на добро настроение.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 10+ тактики да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА
Още: Магнитни бури и слънчеви изригвания - Как да ги победим?
Експертът препоръчва да се консумира парченце от него през първата половина на деня. По-добре е да го избягвате вечер, поради съдържащия се в него кофеин.
Този вкусен деликатес съдържа изобилие от антиоксиданти. Нещо повече, тяхното количество е дори по-голямо, отколкото в зеления чай, който се слави със своята ефективност в борбата за здраве и благополучие. Антиоксидантите помагат на тялото да се бори със стареенето и рака. А биофлавоноидите успешно намаляват риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания. И не само те – доказана е ефективността на флавоноидите като превантивна мярка и в борбата с последствията от мозъчно-съдови инциденти. При деменция, повишен риск от инсулт и други подобни състояния приемът на този антиоксидант е успешна терапия.
Още: Как нощната смяна влияе на тялото?
Още: Експерт: Може ли да стоите до микровълновата фурна, докато тя работи
Кофеинът и теоброминът в малки количества повишават тонуса, повишават работоспособността и леко повишават кръвното налягане. Следователно в малки количества е отлична помощ за ученици, студенти и тези, които активно работят по сериозни проекти.
Минералите и микроелементите в състава на това вкусно лакомство помагат за укрепване на зъбния емайл, подхранват мозъка, подобряват метаболизма, балансират кръвното налягане, водно-електролитния баланс. Консумацията му подобрява настроението и помага в борбата със стреса и нервното напрежение. Дори малко парченце от това лакомство помага да се повиши нивото на серотонин в кръвта - хормонът на щастието.
Още: Лекар разкри какво се случва с мозъка на хората, които ядат шоколад всеки ден
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.