Закуската е първото и най-важно хранене за деня - много често можете да чуете мнението, че веднага след събуждане сутрин трябва да закусите. Руският терапевт и диетолог д-р Елена Тихомирова споделя, че ранно хранене не трябва да бъде задължителен навик. Според нея някои особени здравословни ползи от ранната закуска са утвърден стереотип.
Най-големият мит за закуската
Д-р Тихомирова обяснява, че тялото на всеки човек има индивидуални характеристики. Някой може напълно да няма желание да яде в ранните сутрешни часове и това е нормално: пропускането на ранното хранене след събуждане няма да навреди на тялото по никакъв начин.
6 храни, които японците ядат на закуска
„По някаква причина нашето общество е развило устойчив мит, че е необходимо да закусваме след събуждане. Твърди се, че благодарение на това се стартира метаболизма и други важни процеси. За това мога да кажа, че всеки човек е индивидуален. Ако не му се яде сутрин, това е абсолютно нормално“, споделя лекарят.
Д-р Тихомирова добавя, че ако апетитът на човек се „събуди“ не сутрин, а няколко часа по-късно, по-близо до обяд, можете да закусите по това време, без да се страхувате за здравето си. В същото време лекарят отбеляза, че при такъв сценарий със забавено време храненето може да се измести към нощта, което е нежелателно. Лекарят посъветва да се избягва диета, при която се консумира голямо количество храна в късните вечерни часове малко преди лягане.
Специалистът отбеляза, че при някои заболявания се препоръчва често разделно хранене със задължителна закуска. Но ако човек е здрав, той може да пропусне такова хранене, при условие че тялото му се чувства добре по този начин.
„След минимум осем часа гладуване, което е времето, което човек обикновено прекарва в сън, инсулиновата чувствителност се увеличава. Тоест покачването на нивата на кръвната захар след хранене се контролира и коригира по-добре от организма. Затова се смята, че закуската е здравословна. Но ако ядете за първи път не след осем, а след единадесет, ефектът ще е още по-добър“, отбелязва специалистът.
Когато периодът на гладуване се удължи за по-дълъг период, инсулиновата чувствителност става само по-висока, което позволява на тялото да използва глюкозата по-ефективно, подчертава Соломейна. По този начин пропускането на ранна закуска може да бъде полезно, предотвратява развитието на инсулинова резистентност на клетките и в същото време преддиабет и диабет, пояснява още експертът.
Още: 3 храни, които възрастните хора трябва да ядат на закуска
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.