Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Пържете храната така, за да намалите вредата от нея

07 юни 2024, 07:35 часа

Д-р Катрин Шанахан в интервю за Daily Mail коментира вредата от пърженето на храната. Тя подчертава, че растителните масла като слънчогледово, соево, рапично и царевично съдържат полиненаситени мастни киселини, които при излагане на кислород могат да образуват вредни продукти на липидно окисление.

Консумацията на такива продукти може да бъде опасна за здравето, увеличавайки риска от развитие на различни заболявания. Д-р Шанахан подчерта, че токсичността на растителните масла се увеличава по време на съхранение, а претоплянето на пържени храни води до максимални нива на вредни вещества. Лекарят предупреди, че яденето на храна, приготвена с растителни масла, може да изложи тялото на сериозна опасност.

Как е правилно да се пържи храната?

За да се намали рискът от излагане на токсини, специалистът съветва да се даде предпочитание на печени, варени или на пара храни. Ако не искате напълно да премахнете пържените храни от диетата си, д-р Катрин Шанахан препоръчва да използвате зехтин.

Тя също така отбеляза, че кокосовото масло практически не съдържа токсини и може да бъде добър вариант за здравословно готвене.

Как трябва да се пържи риба, за да стане максимално вкусна?

„За да намалите вредата от пържените храни, предпочитайте масла с висока точка на дим, като зехтин, авокадо и кокосово масло. Те са устойчиви на високи температури и са по-малко податливи на образуване на вредни съединения", споделя диетологът Игор Строков.

"Избягвайте използването на масла, богати на полиненаситени мастни киселини (като слънчогледово, соево и царевично), тъй като те се окисляват по-бързо при високи температури", казва още д-р Строков.

"Избягвайте прегряване на маслото. Пържете при умерени температури, за да предотвратите образуването на токсични продукти от окисляването. Използвайте термометър, за да наблюдавате температурата на маслото, като се уверите, че не надвишава точката на дим", съветва специалистът.

Той препоръчва и честа смяна на маслото.

"Не използвайте едно и също масло отново и отново. Сменяйте го след всяко готвене или поне редовно, за да избегнете натрупването на вредни съединения." 

"Опитайте се да готвите само толкова, колкото можете да изядете наведнъж, за да избегнете претоплянето на пържени храни, което увеличава образуването на токсични съединения. Пържете само пресни храни, тъй като старите или некачествени съставки могат да увеличат образуването на вредни вещества по време на пържене“, препоръчва д-р Строков.

Той съветва при консумацията на пържени храни в храненето да се включат и антиоксиданти.

"Използвайте билки и подправки, богати на антиоксиданти (напр. куркума, чесън, джинджифил), които могат да намалят количеството вредни съединения, произведени от пърженето. След пържене изцедете храната върху хартиени кърпи, за да отстраните излишното масло, което ще помогне за намаляване на количеството мазнини и токсини, които консумирате“, казва лекарят.

"Следвайки тези съвети, можете значително да намалите вредното въздействие на пържените храни върху тялото и да направите диетата си по-здравословна", споделя в заключение д-р Строков.

Как да спрете пръските от тигана при пържене?

Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес