От Световната асоциация на ендокринолозите разкриха нови данни за витамин Д. Позовавайки се на техните изказвания, руският ендокринолог д-р Елена Малишева обсъди правилата за приемане на вит. Д, които са актуални днес.
Ползи от вит. Д
"Доскоро се смяташе, че само хора с определени проблеми и нарушения в организма трябва да приемат витамин Д. Но сега, ендокринолозите настояват за важността му за всички хора, включително и за здравите", казва д-р Елена Малишева.
Дефицитът на този витамин трябва да се запълни още през есента, за да са здрави костите
„Това дори не е един витамин, а комплекс от биологично активни субстрати, обединени под общото наименование вит. D. И този витамин е необходим на всички, включително и на здравите хора“, казва лекарят и телевизионен водещ.
Обяснявайки защо е необходим този витамин, лекарите изброява функции, които могат да се изпълняват нормално само ако се доставя в достатъчно количество от коментираното вещество в тялото:
- Вит. D помага на костите да се формират правилно;
- Подпомага здравословното функциониране на нервната система и мозъка;
- Подпомага правилното функциониране и имунитета, предпазвайки организма от инфекции и рак;
- Намалява нивото на възпаление на съдовата стена, подпомага работата на сърцето и кръвоносните съдове;
- Регулира нивото на електролитите, предпазвайки от аритмия;
- Помага за контролиране на нивата на калций и тестостерон, необходими за развитието на мускулите;
- Нормализира работата на червата.
Защо възниква дефицит на вит. D? За производството му в човешкото тяло е необходимо слънцето (по-специално ултравиолетовите лъчи от клас B). При ясно време можете да получите дневната нужда от витамина, като прекарате около 20 минути на слънце, но в същото време приблизително 25% от тялото трябва да бъде изложено на слънце (да не е покрито с дрехи). Освен това, за да може вит. D да се синтезира от тялото, трябва да сте физически активни. През есента и зимата вече не е възможно да се набавя вит. D по този начин; има твърде малко слънчеви лъчи за тази цел. Облаците, смогът и стъклото също се превръщат в пречки за тях. Хората, които стоят на закрито, дори през лятото, може да не получат това важно вещество в необходимото количество.
Как да си набавим вит. Д?
Например от храната. Големи количества от това вещество се намират в черния дроб на треска, достатъчно е да ядете само 4 грама от този продукт на ден. Други източници включват писия, сафрид, херинга, треска, сьомга, камбала или мляко, обогатено с вит. Д.
Могат да се използват и добавки. Лекарят споделя и каква е нормата за различните възрастови групи и хора със специфични нужди:
- От една година до 18 години - дневната норма е 1200 IU;
- От 18 до 70 години - най-малко 600 IU;
- От 70 до 74 години - 800 IU;
- След 75 години - до 900 IU;
- Бременни - 2500 IU;
- За хора със затлъстяване и предиабет - до 3500 IU.
„Според новите препоръки хората на възраст от 18 до 75 години могат да приемат профилактично вит. Д, без да се измерват нивата му в кръвта. Но все пак е по-правилно пациентите да се изпращат на предварителен анализ, за да се знаят точно какви са техните показатели“, споделя мнението си Елена Малишева.
Лекар: Това е витамин №1, който гарантира дълголетие
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.