Добавянето на ядки като шам-фъстък, бадеми или лешници към вашата диета може да помогне за контролиране на нивата на кръвната захар.
Орехи, шам-фъстъци, бадеми - вече знаете, че ядките са важна част от здравословната диета с пълноценни храни. Но изследванията показват, че те могат да бъдат особено полезни за хора с диабет тип 2 .
Вижте още: Лекар: По колко часа трябва да спим през нощта, за да сме здрави
„Изследванията показват значително намаляване на сърдечно-съдовите рискови фактори при хора с диабет, когато ядат поне пет порции ядки седмично“, казва регистрираният диетолог Джулия Зумпано.
И така, кои са най-добрите ядки за хора с диабет? Джулия Зумпано разбива черупките към кои ядки трябва да посегнете, ако имате диабет тип 2.
Полезни ли са ядките при диабет?
С две думи, да. Ядките имат мононенаситени мастни киселини, протеини, витамини, минерали, антиоксиданти, фибри и фитохимикали. Бонус, те са с ниско съдържание на въглехидрати. Джулия Зумпано казва, че това означава, че ни помагат да се заситим, като същевременно поддържаме ниска кръвна захар, но все още са пълни с хранителни вещества.
Тя добавя, че когато хората ядат ядки вместо богата на въглехидрати или пълна с мазнини лека закуска, когато огладнеят, това им помага да поддържат броя им под контрол.
„Редовният прием на ядки ви дава такава ситост, пълнота и хранителна плътност, че не търсите други закуски, с които да се наситите, следователно води до по-добро управление на кръвната ви захар и холестерол“, отбелязва тя.
Освен това е доказано, че ядките подобряват „добрия“ холестерол и понижават „лошия“ холестерол.
Джулия Зумпано предлага да се стремите към поне три порции ядки всяка седмица.
9 най-добри ядки за диабет
Какви ядки трябва да ядете?
Бадеми
Бадемите са лесна закуска - и получавате 24 бадема в една порция. Бадемите повишават липопротеините с висока плътност (HDL, известен още като „добър“) холестерол и намаляват количеството на липопротеините с ниска плътност (LDL, известен още като „лош“) холестерол .
Всъщност изследванията показват, че бадемите могат да повлияят положително на кръвната захар и да намалят сърдечните заболявания при хора с диабет тип 2.
Орехи
Точно като бадемите, изследванията показват , че орехите могат да намалят нивата на LDL и да повишат нивата на HDL. Орехите също са с високо съдържание на омега-3 мастни киселини , които могат да намалят триглицеридите и риска от сърдечни заболявания.
И въпреки че са с високо съдържание на калории, орехите не влияят на телесното тегло , когато се придържате към препоръчания размер на порцията.
Лешници
Известни още като лешници, лешниците са богати на магнезий, калций, витамини В и Е, както и на ненаситени мазнини. Изследванията показват , че лешниците - като част от смес от ядки - могат да помогнат за понижаване на кръвната захар и подобряване на инсулиновата чувствителност при хора с диабет тип 2.
Бразилски орехи
Селенът , основен минерал, открит в бразилските орехи, може да понижи инсулина, да повиши инсулиновата чувствителност и да подобри нивата на кръвната захар при хора с диабет тип 2, според изследване .
Шамфъстък
Изследванията показват , че при хора с диабет тип 2 шамфъстъкът може да намали триглицеридите и да доведе до по-добро съотношение на HLD към LDL.
Кашу
В допълнение към високото съдържание на цинк, желязо и магнезий, изследванията показват , че кашуто може да понижи кръвното налягане и да повиши нивата на HDL холестерола при хора с диабет тип 2.
Вижте още: Прясно мляко: Вдига или сваля пикочната киселина
Фъстъци
Яденето на фъстъци може да помогне за регулиране на кръвната ви захар, ако имате диабет тип 2, според изследване.Фъстъците също могат да помогнат за намаляване на риска от сърдечни заболявания.
Пекани
Пеканите съдържат полифеноли , манган и витамин Е - и имат нисък гликемичен индекс , така че няма да причинят скок в кръвната ви захар.
Ядки макадамия
Ядките макадамия са с ниско съдържание на въглехидрати и захар, както и мононенаситени мазнини, което може да помогне за намаляване на риска от сърдечни заболявания. Изследванията показват, че този орех може да помогне при управлението на гликемията.