Доста плодове и зеленчуци са цветни, благодарение на флавоноидите, които се съдържат в тях. Те придават както цвят на храната, така и много полезни свойства за здравето – предпазват от храносмилателни проблеми, диабет, сърдечно-съдови болести и дори рак.
Вижте защо флавоноидите са толкова полезни и в кои храни се съдържат:
Флавоноидите укрепват именната система и помагат на организма да се справя с болестите и да се предпазва от външни фактори. Те подобряват съсирването на кръвта и имат антиоксидантни свойства. Флавоноидите правят капилярите по-здрави и ги предотвратяват появата на холестеролни плаки.
Лекарите съветват да се наблегне на консумацията на храни, богати на флавоноиди, ако водите стресиран начин на живот, постоянно се чувствате уморени, имате проблеми с кръвното и при смяна на сезоните. Флавоноидите помагат на човек да подобри своите метаболитни процеси в тялото и да се отърве от излишните килограми.
В кои продукти се съдържат големи количества флавоноиди?
Червени плодове и зеленчуци
Учените идентифицират 6500 разновидности на биофлавоноиди. Най-известният от тях е кварцетинът, който дава ярко червен цвят на продуктите. В кои храни се съдържа той ?
- Домати
- Червен лук
- Червено грозде
- Червена боровинка
- Малини
- Чушка
Лилави плодове и зеленчуци
Те са богати на антоцианини – това е води флавоноид, който позволява на кръвното да бъде в здравословни граници, намалява риска от появата на рак и диабет тип 2. Основната задача на тези съединения е да укрепне стените на кръвоносните съдове. Диета, която е богата на храни, съдържащи антоцианини, може да подобри зрението, да предотврати инсулт и да подобри функциите на мозъка.
Кои храни са богати на антоцианини?
- Патладжан
- Боровинка
- Касис
- Череша
- Къпина
Зелен чай
Тази напитка е изключително богата на флавоноиди. Също така зеленият чай съдържа катехини, които укрепват сърдечно-съдовата система, както и полифенол, който има антибактериални и противовъзпалителни свойства.
Освен гореизброените плодове и зеленчуци, има още няколко, които се борят успешно с нивата на лошия холестерол – ябълки, авокадо и червен лук. Те са богати както на флавоноиди, така и на фибри и растителни стероли, които помагат да се регулират нивата на холестерола. Също така зеленчуците като спанак, сладък картоф и броколи съдържат антиоксиданти и фибри, които подобряват функциите на сърдечно-съдовата система и намаляват нивата на лошия холестерол. Редовната им консумация помага за поддържане на здравословното му ниво и предотвратяване на сърдечно-съдови заболявания.
Лекар: Тeзи добавки свалят холестерола
Съветваме ви, ако имате съмнение, че холестеролът ви е висок, да си направите изследване и при нужда да се консултирате със специалист.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.