Този есенен зеленчук укрепва имунитета и сваля холестерола. Често се добавя към каша и дори се пече в сладкиши. Гастроентерологът Анастасия Чижикова коментира защо тиквата трябва да бъде включена в диетата не само през есента.
Полезни свойства на тиквата за имунитета, здравето и нивата на холестерола
Тиквата съдържа много витамини и минерали: калций, магнезий, натрий, калий, мед, манган, флуор, витамини А, С, В1, В2 и много други. 100 грама прясна тиква съдържат 22 калории.
Тя съдържа и фибри, които ефективно се борят с токсините, а освен това укрепват червата и предпазват от стомашно-чревни проблеми. Освен това тиквата укрепва имунната система, подобрява зрението и понижава нивата на холестерола. Продуктът е полезен и при сърдечно-съдови заболявания.
Лекар: Това е единственият десерт, който сваля холестерола и е богат на магнезий
"Не бива обаче да се увличате. Особено внимателни с тиквата трябва да бъдат хората с диабет, уролитиаза и стомашно-чревни проблеми", казва специалистът.
Тиквата съдържа витамини С, В1, В2, В6, Е, каротин, калиеви соли, калций, фосфор, желязо, мед, цинк и др. Богат е на фолиева киселина, (витамин В9), която играе важна роля в хемопоезата; пантотенова киселина (витамин В3), чийто дефицит води до метаболитни нарушения.
Тиквата се отличава с висока концентрация (0,07-0,08 mg на 100 гр) витамин Т, който насърчава по-интензивното усвояване на храната, ускорява растежа и всички жизнени процеси.
Важна роля играят токофероните, каротеноидите и комплексът от полиненаситени мастни киселини (витамин F). Витамин F свързва холестерола във форма, която лесно се отделя от тялото, предотвратявайки отлагането му по стените на кръвоносните съдове и стимулира метаболизма на мазнините.
Препоръчително е тиквата да се консумира термично обработена - 200-300 гр на ден за възрастен и не повече от 100 г за дете. Фенолните съединения, съдържащи се в тиквените плодове, включително флавоноиди, антоцианини, флавоноли, производни на канелената киселина и други вещества, имат висока антиоксидантна активност.
Пектините в състава на този зеленчук са от особено значение. Те свързват и извеждат от тялото соли на тежки метали, олово, живак - това е особено важно в съвременните екологично неблагоприятни условия, радиоактивни елементи.
Прекомерната консумация на тиква може да има диуретичен и слабителен ефект. А в суров вид продуктът предизвиква повишено образуване на газове и подуване на корема.
"Тиквените семки, както и самият зеленчук, са не по-малко полезни. Те съдържат полезни витамини и микроелементи. Могат да помогнат за предотвратяване на сърдечно-съдови заболявания и проблеми със съня поради наличието на магнезий и аминокиселини в състава им", казва специалистът.
"Тиквените семки също имат антихелминтния ефект на тиквените семки (поради наличието на кукурбитин, естествено антихелминтно вещество). Съдържащите се в тях витамин А, желязо, цинк са полезни за красотата и здравето на жените. В козметологията например често се използва масло от тиквени семки", допълва експертът.
Билката, която сваля най-бързо холестерола и захарта - лекар разкри коя е тя
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!